reklama

Vyplynulo to z červnového průzkumu agentury STEM. Nízká je i popularita německé kancléřky Angely Merkelové a amerického prezidenta Donalda Trumpa. V porovnání se předchozími průzkumy se názory občanů Česka na většinu zahraničních státníků nemění. Například papeže Františka ale vnímají Češi lépe než jeho předchůdce papeže Benedikta, kterého před deseti lety kladně hodnotilo 52 procent dotázaných.

Vedle Čaputové a papeže pozitivní hodnocení převažovala už jen u maďarského premiéra Viktora Orbána a Theresy Mayové, která v době průzkumu byla ještě britskou premiérkou. Pozitivní názor na oba politiky měla téměř polovina lidí.

Na pátém místě skončil francouzský prezident Emmanuel Macron se 40 procenty příznivých hodnocení a na šestém ruský prezident Vladimír Putin se stabilními 36 procenty. Na Merkelovou má pozitivní názor zhruba čtvrtina lidí.

"Merkelová se těšila vysoké popularitě do roku 2013, poté její oblíbenost mezi Čechy prudce klesla vlivem migrační krize. Poslední rok ukazuje na mírný nárůst pozitivních postojů, přesto patří mezi nejméně oblíbené politiky ze sledovaného výběru," uvedli autoři průzkumu.

O něco menší sympatie než k Merkelové mají lidé k Trumpovi, kterému navíc proti předchozímu roku sympatizantů ještě ubylo. Podle STEM také popularita jeho předchůdce Baracka Obamy v čase klesala, ze 71 procent se dostala k 54 procentům v roce 2016, přesto byla výrazně vyšší než oblíbenost současného prezidenta USA.

Na posledních místech mezi vybranými zahraničními politiky skončil Juncker, na kterého se pozitivně dívá čtvrtina populace a jen třetina z těch, kdo ho znají, a prezident Číny Si Ťin-pching. Na něj má pozitivní názor 18 procent lidí.

reklama