Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vojenského cvičení na Ukrajině se účastní i vojáci USA

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Kyjev - Na západě Ukrajiny dnes začalo cvičení Rapid Trident 2016, které se účastní 1800 vojáků ze 14 států, včetně USA. Manévry potrvají do 8. července.

Cvičení Rapid Trident má podle americké armády zlepšit součinnost mezi Ukrajinou, USA, Severoatlantickou aliancí a členskými státy Partnerství pro mír. Do manévrů je zapojeno rovněž okolo 200 kusů vojenské techniky, uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

Zdroj: YouTube

Cvičení se odehrává ve vojenském prostoru Javoriv, kde tři stovky amerických výsadkářů od loňského dubna cvičí ukrajinské vojáky před vysláním na východ země, kde si konflikt s proruskými separatisty od dubna 2014 vyžádal více než 9300 mrtvých, připomněla agentura AFP.

Ukrajinský velitel při zahájení manévrů ocenil, že hojné zastoupení cizích států svědčí o tom, že Ukrajinci v boji za svrchovanost a územní celistvost nejsou sami. Ukrajina není členem NATO, ale v prozápadním vedení v Kyjevě zní volání po větším sblížení s aliancí, což silně dráždí Moskvu. Ta současně popírá, že by separatisty na východě Ukrajiny vojensky podporovala, jak tvrdí Kyjev a Západ.

Ruský prezident Vladimir Putin svého času vysvětloval anexi Krymu právě hrozbou vstupu Ukrajiny do NATO a následné přeměny Sevastopolu coby tradičního sídla ruské Černomořské flotily v alianční základnu.

Témata:  Ukrajina Armáda Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.