Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákaz náboženských škol, volá muslimská ministryně a chce podniknout radikální kroky

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Stockholm – Švédsko by mělo diskutovat o tom, zda nezakázat tamní náboženské školy. Jde o reakci na zprávu, podle které část škol segreguje chlapce a děvčata.

K diskuzi vyzvala tamní ministryně pro střední školy a sociální demokratka Aida Hadzialicová. Paradoxní je, že ona sama je vůbec první muslimskou ministryní. Pochází z Bosny a Hercegoviny, do Švédka její rodina utekla, když jí bylo 5 let.

Politička vyzvala k jednání všechny politické strany působící v tamním parlamentu. Výsledkem by mělo být řešení, které zaručí, že „školní výuka bude bez náboženských prvků". S odkazem na její rozhovor pro list Aftonbladet to píše server The Local.

„Zákon stanovuje, že školy a školní výuka musí být sekulární, ale dostáváme znepokojivé signály, že to tak není a že jsou dívky a chlapci vyučováni odděleně. Nemůžeme dopustit, aby to takhle bylo," burcuje Hadzialicová.

Změny by podle ní měly nastat už od podzimu, ještě před tím bude o problémech a odděleném vyučování chlapců a dívek informován parlament. „Švédské školy by měly být pro každého, měli bychom odstranit segregaci a tvořit jednotná pravidla pro Švédsko," dodala.

Švédský školský systém státních příspěvkových ale i soukromě financovaných škol byl zaveden v roce 1992 a vydláždil cestu pro náboženské organizace, které mohou vzdělávací zařízení provozovat, pokud dodržují švédské sekulární osnovy.

Témata:  Švédsko muslimové

Související

Aktuálně se děje

11. července 2026 9:21

Babybox pomohl se záchranou dalšího dítěte. Chlapečkovi dali jméno Libor

Babybox zachránil během prvního ryze červencového týdne další lidský život. V Kolíně někdo do schránky odložil chlapečka, který dostal jméno Libor. Dítě je podle dostupných informací v pořádku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy