Paříž - Strýc syrského prezidenta Bašára Asada je ve Francii podezřelý z daňového úniku a praní špinavých peněz. Soud dnes nařídil formální vyšetřování kauzy.
Majetek Rifáta Asada se loni odhadoval na 90 milionů eur (2,4 miliardy korun). Obvinění podaly v roce 2013 a 2014 dvě protikorupční organizace. Sám Rifát Asad řekl, že do exilu odešel s holýma rukama, protože plat, který dostával v Sýrii, rozdával chudým.
Rifát je mladší bratr exprezidenta Háfize, otce nynějšího prezidenta. Ze Sýrie odešel před 30 lety a nyní žije střídavě ve Francii, Británii a ve Španělsku.
Podle dnešní zprávy oficiální vyšetřování začalo 9. června před soudcem zabývajícím se finančními delikty. Rifát Asad má zákaz opustit Francii s výjimkou cest do Londýna, kam se jezdí léčit.
Podle skupiny Sherpa, která zastupuje oběti finančních zločinů, Rifát peníze odcizil, když byl členem syrského režimu. V roce 1982 utopil v krvi povstání Muslimského bratrstva v Hamá, kde tehdy přišlo o život podle různých odhadů až 20 tisíc lidí. Ačkoli žije od 80. let v cizině, byl až do roku 1998 formálně považován za viceprezidenta. V exilu se netajil kritikou Bašára a jeho nástup do funkce v roce 2000 po úmrtí Háfize Asada označil za neústavní frašku, protože Háfizovým legitimním nástupcem je prý on.
Témata: Francie, Sýrie, Bašár Asad
Související
27. května 2025 16:30
13. května 2025 12:25
31. března 2025 15:26
18. března 2025 12:06
16. března 2025 14:17