Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

TTIP po brexitu v ohrožení? Obama se pokusí vyjednat dvě dohody

Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství
Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství
Foto: Pixabay

Washigton - Rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie vážně narušilo jednání o Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP). Americký prezident Barack Obama nyní zvažuje souběžná jednání o bilaterální dohodě s Británií a o vícestranném obchodním paktu s EU.

"Domnívám se, že že vzhledem k tomu, co se stalo, se prezident hodlá pokusit učinit obé zároveň," prohlásil prohlásil v úterý americký ministr zahraničí John Kerry na konferenci v americkém Aspenu na dotaz, který se týkal dubnového vyjádření šéfa Bílého domu.

Obama tehdy varoval Brity, aby v referendu nehlasovali pro odchod z unie. Uvedl při té příležitosti, Británie bude stát na "konci fronty" při obchodních jednáních.

Proti zmíněnému Obamovu stanovisku se ohradila řada opozičních republikánských zákonodárců. Republikánský šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v úterý vybídl k tomu, aby USA vedly souběžná jednání s EU a s Británií o dohodě o TTIP.

Zastánci smlouvy TTIP, vyjednávané od poloviny roku 2013, tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky kvůli netransparentnosti.

Témata:  TTIP John Kerry Brexit

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.