V Lombardii dnes přibylo 3251 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, nemocných je tam aktuálně přes 25.000 lidí. Počty nakažených a mrtvých v regionu v posledních dnech strmě stoupají - v pátek úřady informovaly o 380 zemřelých, ve čtvrtek bylo mrtvých 209 a ve středu 319. Na přeplněných jednotkách intenzivní péče v lombardských nemocnicích je nyní 1093 pacientů, informuje server ilsole24ore.com.

"Odborníci nám říkali, že 13. a 14. den od chvíle, kdy vstoupí v platnost karanténní opatření, budou nejhorší a měli pravdu. Čísla ukazují, že epidemie mocně roste," uvedl na tiskové konferenci zástupce lombardské vlády pro oblast zdravotnictví Giulio Gallera. Celostátní karanténa začala v Itálii platit 9. března, dnes tedy Italové vstoupili do jejího 13. dne.

Epicentrum pandemie je nyní ve městech Bergamo, Brescia a Cremona. Milán hlásí 4672 nakažených, což je o 868 více než v pátek.

Více než dvě stovky starostů z nejpostiženější provincie Bergamo dnes premiéra Giuseppeho Conteho vyzvaly, aby v Lombardii vyhlásil úplný zákaz vycházení. "Nyní je čas na úplnou stopku," napsali v dopise. Podle nich je to jediný způsob, jak zastavit tragédii způsobenou rychlým šířením viru.

Podobný apel směrem k vládě vyslala i lékařská komora z regionu Piemont, kde dosud nákaze podlehlo 238 lidí. "Jsme na konci svých sil. Chybějí lůžka na jednotkách intenzivní péče. Někteří kolegové jsou už naprosto zoufalí," napsala komora.

V celé Itálii padl další smutný rekord, za jediný den se počet mrtvých s nákazou koronavirem zvýšil o 793. Obětí pandemie je tak už celkem 4825. Počet potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19 se za posledních 24 hodin zvýšil o více než 6000 na 53.578. Informoval o tom dnes šéf civilní ochrany Angelo Borrelli. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se podle něj zvýšil na 2857, což je o dvě stovky více než v pátek. Přes 6000 lidí už se plně zotavilo.