Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na zpomalení Alzheimera stačí jednoduchý způsob, tvrdí vědci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Londýn - Alzheimerova choroba je známe chronické neurodegenerativní onemocnění, které je často spojováno s vysokým věkem a způsobuje celou řadu zdravotních problémů včetně poruch paměti a demence. Vědci z King‘s College London a Southamptonské univerzity nyní zjistili, že postup nemoci zřejmě zhoršují onemocnění dásní. Informoval o tom server Telegraph.

V rámci studie vědci zkoumali 59 lidí v různých stádiích demence po dobu šesti měsíců. Výsledky ukázaly, že stav lidí, kteří trpí onemocněním dásní, periodontitidou, se zhoršuje přibližně šestkrát rychleji.

Podle vědců by mohly bakterie, které způsobují periodontitidu, způsobovat v lidském těle záněty, což u pacientů s Alzheimerovou chorobou vede ke zhoršování duševního stavu.

Tento typ onemocnění je přitom podle vědců ve vyšším věku častým úkazem a dá se mu předejít pravidelným čištěním zubům a používáním ústní vody. Vědci ale zároveň upozorňují, že pro prokázání přímé souvislosti budou třeba klinické testy.

Témata:  alzheimerova nemoc zdraví prevence

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.