Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čech, který vniknul do sídla prezidenta Kisky, byl obviněn

Policie SR, ilustrační fotografie
Policie SR, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Bratislava – Čech (35) byl zatčen slovenskou policií za to, že se údajně v úterý v noci neoprávněně pohyboval v sídle tamního prezidenta Andreje Kisky.

Podle dřívějšího sdělení mluvčího slovenského prezidenta muž přeskočil plot a dostal se na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy. Pak vstoupil do budovy nezajištěným zaměstnaneckým vchodem a na nejvyšším podlaží paláce setrval asi 20 minut.

Pohyb nuže v budově zachytil bezpečnostní systém, ale alarm byl vyhodnocen jako falešný poplach. Muž, jehož zachytily i bezpečnostní kamery, odešel z paláce, aniž ho ochranka na místě zadržela. Kiska během incidentu v budově nebyl.

Incident stál místo šéfa vládní ochranky, který musel rezignovat, protože navzdory spuštění alarmu policisté muže v prezidentském paláci nezadrželi.Čech čelí obvinění z trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru, za co mu v případě prokázání viny hrozí až několik let vězení.

Incident vyvolal v zemi polemiku o práci úřadu na ochranu ústavních činitelů, který v zemi zajišťuje ochranu politiků a také prezidentského paláce a dalších budov.

Témata:  policie SR prezident Slovenska

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.