Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Město v Anglii je rozdělené, přibývá rasových útoků. Nejprve migranti, nyní brexit

Velká Británie
Velká Británie
Foto: www.wikipedia.org

Huntingdon – Ani víc než týden po oznámení výsledků britského referenda neutichají nenávistné útoky na některé přistěhovalce, kteří v zemi žijí. Největšímu tlaku čelí vedle muslimů především lidé z Polska. Těžké dny zažívají třeba ti, kteří žijí ve městě Huntingdon v oblasti Cambridgeshire.

Deník Daily Mail popisuje město jako klidné místo uprostřed střední Anglie - a jako možná to poslední místo, kde by někdo očekával projevy rasové nenávisti. Opak je ale pravdou. „Přesto zde v místní komunitě migrantů panuje šok a rostoucí strach kvůli tomu, že se Británie rozhodla pro brexit," popisuje deník náladu ve městě, které pro brexit hlasovalo v poměru 54 ku 46 procentům.

Před několika dny začal po městě někdo umisťovat zalaminované cedule s anglickými nápisy, které hlásají „Opouštíme EU, už žádní polští paraziti". Na druhé straně pak bylo polsky dospáno: „Jdi domů, polská spodino". Rasistické tabulky se objevily ve schránkách, za stěrači aut i na rohožkách před některými domy, kde Poláci žijí.

„Otázka, která mě napadá, je – jak tito lidé mohli vědět, kde Poláci bydlí?" ptá se Dlawar Kadir, který vlastní supermarket Grosik v pěší zóně High Street. Jde o prosperující firmu, která se specializuje na polské jídlo. „Znamená to, že se na nás někdo zaměřil. A to je důvod, proč mají lidé velký strach. Všichni o tom mluví. Život jde dál, ale poprvé od doby, co jsem přišel před 15 lety do Anglie, jsem přemýšlel, jestli nemám odejít," dodal.

Karty byly umístěny i u škol, kam chodí děti Poláků

Karty byly umístěny také u vchodů tří tamních škol, kam chodí velký počet dětí polských rodičů. „Moje dcera přišla a zeptala se mě: Mami, proč musím zpět do Polska?" uvedla jedna Polka, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Narodila se tady, je Britka. Co jí na to mám říct?" neví si rady matka.

Mnoho Poláků popisuje situaci jedním slovem – smutná. Anna Adamczaková (24) pracuje jako logistický expert pro firmy vyrábějící nemocniční zařízení. „Nemyslím si, že to většina Britů cítí stejně. Myslím, že je to jen jeden incident. Doufám, že to tak je," přiznala.

V oblasti žije asi 25 tisíc lidí, 54 procent voličů zde hlasovalo pro brexit. Místní se netají tím, že to byl především kvůli otázce migrace. „Potřebujeme opravdu velkou změnu. Znám spoustu lidí, kteří pracují pro pohraniční agenturu v Doveru. Všichni říkají, že v současné době v podstatě vůbec nemáme žádnou kontrolu imigrace," tvrdí Barry Clayton (57), který pracuje jako masér. Přesto prý ale s kartami, které zaplavily město, nesouhlasí. „Proti migrantům nic nemám. Se spoustou z nich jsem pracovat a jsou skvělí," dodal.

Musíme kontrolovat hranice, ale nebýt rasisty

„Hlasoval jsem pro odchod a jsem se svým rozhodnutím spokojený," říká další obyvatel města Andy Hazelden. „Musíme kontrolovat naše hranice, ale nemůžeme být rasisté. Někdo se jen snaží dělat potíže," myslí si.

Polská populace se ve městě před deseti lety rozrostla z několika málo lidí na asi 2 tisíce. Kromě polského obchodu Grosik a dalších obchodů je ve městě polský kněz a v sobotní škole se pořádají kurzy pro v Británii narozené děti Poláků, které jsou zaměřeny na polskou kulturu a jazyk. Založila je Kate Chechinská, která do země přijel v roce 2005.

Všichni se podle ní snaží žít dál, jako by se nic nedělo „Ale poprvé se nám na mysl vkrádá myšlenka: Ach můj bože, oni nás tady nechtějí. Je to jako by referendum dalo těmto lidem svobodu mluvit. A já se pořád ptám: proč se to děje tady? Huntingdon je malé město. Nevím, proč by to někdo udělal," dodala. Ředitelka sobotní školy Kristina Rutkowská dodává: „Není to tak špatné pro děti, protože jsou ještě na základní škole, ale vím, že některým z nich už jiné děti říkají: Vrať se do Polska," přiznala.

Nejhorší je, že politici mlčí a my nevíme, co s námi bude

Totožnost člověka, který cedule po městě rozházel, je zatím neznámá. Poláci už ale spekulují o možném motivu – podle nich je to závist kvůli tomu, jak intenzivně pracují. Magda, která si nepřála uvést své příjmení, má magisterský titul z polské univerzity a pracuje v továrně na čokoládu za 1 tisíc liber měsíčně. Naše továrna by neexistovala bez polského lidu. Pracujeme, platíme naše daně, a nesnažíme se vytvořit samostatnou komunitu, ale být součástí té vaší. To je důvod, proč jsem v šoku," uvedla k současnému dění.

Majitel obchodu Grosik Kadir řekl: „Už jsem vybudoval dva obchody a jiné podniky. Víte, jak to je - pracuji od 7 hodin ráno do půlnoci." Karty jsou podle něj katalyzátor pro úzkosti vyvolané brexitem. „Britové mají právo hlasovat, jak se jim líbí. Dávat tyto karty do našich schránek - to je ale opravdu něco. Nejhorší je, že neexistuje žádná jasná zpráva přichází od politiků, která by se týkala naší budoucnosti zde. Co budeme dělat?" nemá jasno obchodník.

Témata:  Velká Británie rasismus Polsko

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy