Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin vyhrál, i když ustoupil, vysvětluje expert

Bojová letka RF v Sýrii
Bojová letka RF v Sýrii
Foto: mil.ru

Moskva/Damašek – Oznámení o stažení ruských jednotek ze Sýrie mnoho lidí překvapilo. Zároveň se ale objevily otázky, zda Rusko skutečně v Sýrii splnilo cíle, které si vytyčilo. Josh Cohen, bývalý projektant Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj v otázkách bývalého Sovětského svazu, ve své analýze vysvětluje, proč a jak Putin v Sýrii uspěl.

Podpora Asada uspěla

Cohen připomíná prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, které přišlo poté, co Rusko spustilo své vojenské operace v Sýrii. Obama varoval, že se vstupem do Sýrie Rusko pouze dostane do komplikované situace a jeho pokusy o podpoření syrského prezidenta Bašára Asada a uklidnění obyvatel selžou.

Podle Cohena je ale realita jiná a navzdory faktu, že se Rusko ze Sýrie stahuje, dosáhlo svými operacemi významného vítězství.

„Za prvé – a to je nejdůležitější – ruské bombardování zvrátilo chod syrské války ve prospěch prezidenta Bašára Asada. Když bylo ruské vojsko do Sýrie nasazeno, Asad měl vážné problémy a mnozí předpovídali pád režimu. O pět měsíců poději a po obsazení klíčových částí území na jihu i na severu má Asad očividnou vojenskou převahu," vysvětluje Cohen.

Ruské bombardování navíc podle něj v mnoha případech zasáhlo „umírněné" syrské rebely ze Syrské osvobozenecké armády, kteří v některých případech měli i podporu Spojených států. Obzvláště pak podle něj ruské bombardování pomohlo na syrsko-tureckých hranicích.

Diplomatické vítězství

„Asadovy jednotky téměř kompletně odřízly zásobování z Turecka sunnitským spojencům Washingtonu a ti jsou tak sevřeni mezi Asadem na jedné straně a Islámským státem na straně druhé. Ve výsledku je tak Moskva na pokraji klíčového úspěchu – změnit pro Západ syrský konflikt v binární volbu mezi hrůzami Islámského státu a brutalitou Asadova režimu," upozorňuje Cohen.

„Za druhé, Putin v poslední době dosáhl důležitého diplomatického úspěchu tím, že donutil Spojené státy uznat, že Rusko hraje v jednání o budoucnosti Sýrie velkou roli. Před začátkem ruské intervence byl postoj Washingtonu takový, že jakákoliv spolupráce s Moskvou by byla omezena na případné jednání o omezení možného konfliktu mezi americkými a ruskými jednotkami."

Jak Cohen podotýká, jednání o klidu zbraní z konce února proběhla pod společným vedením Spojených států a Ruska, kde obě strany měly shodné postavení. Rusko navíc přesvědčilo USA, aby prozatím opustily rétoriku, která rezolutně volá po změně režimu v Sýrii.

Ponížení Turecka, oslabení EU

„Za třetí, Putin odpověděl na turecké sestřelení ruské stíhačky ponížením Ankary, nově rostoucího rivala na Středním východě a ve Střední Asii. Rusko poblíž Turecka umístilo pokročilé rakety země-vzduch S400. S dosahem 250 mil ruské vojsko nyní dominuje nebi nad Sýrií a jejími sousedy, což efektivně brání tureckým stíhačkám vstoupit do syrského vzdušného prostoru."

Rusko také podle Cohena podporuje Kurdy, kteří chtějí v severní Sýrii vytvořit autonomní stát, a poskytuje jim vzdušnou podporu, čímž Turecko dále znejisťuje.

„A konečně, Putinova syrská kampaň pomohla oslabit Evropskou unii. Vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě Philip Breedlove uvedl, že Rusko používá uprchlíky jako zbraň tím, že bombarduje civilní cíle a podporuje Asadovy jednotky, čímž způsobuje mnohem větší přísun uprchlíků do Evropy – až 100 tisíc jen z města Aleppo."

„Mezitím odpor k německé politice otevřených dveří podporuje v EU zlost," pokračuje Cohen a připomíná, že státy uzavírají své hranice a hrozí tak kolaps Schengenského prostoru, který je klíčovým pilířem Evropské unie.

Podle Cohena byla ruská kampaň tolik úspěšná díky tomu, že Putin vybral jasný cíl který sdílel se svými šiítskými spojenci. Všichni se tak soustředili na jediný cíl: zachovat Asadův režim.

To je podle něj v kontrastu s politikou Washingtonu, která je nejasná a mění se. Problematická je i volba spojenců, která padla na rebely, což nakonec ale vedlo k tomu, že se Spojené státy v podstatě spojily s Al Kajdou.

Témata:  Rusko ruské angažmá v Sýrii Syrská krize

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy