Washington - Jaderná energie v sobě ukrývá obrovské množství energie, ale zároveň i potenciální nebezpečí. O tom se na vlastní kůži přesvědčilo před pěti lety Japonsko při havárii jaderné elektrárny Fukušima. Vědci proto nyní pracují na způsobech, jak učinit tento typ energie bezpečnější. Informoval o tom server Science Daily.
Mezi vědce, kteří na problému bezpečnosti jaderné energetiky pracují, patří i Michael Tonks z Pensylvánské státní univerzity. Jeho výzkum se zaměřuje na hledání alternativních materiálů, které by se mohly použít v jaderných elektrárnách jako palivo.
Prioritou u tohoto nového materiálu by mělo být zvýšení odolnosti materiálu vůči nehodám, čehož by se mělo dosáhnout větší tolerancí vůči chybějícímu chlazení. To by v případě nehody poskytlo pracovníkům elektrárny více času na řešení problému.
„Problémy při havárii jaderného reaktoru Fukušima Daiiči byly totiž přímo způsobeny volbou materiálu pro palivo a obložení," vysvětluje Tonks. Cílem je podle něj najít palivo, které by umožnilo stejně efektivní provoz jako dosud.
V současnosti se v lehkovodních jaderných reaktorech, které používají i české jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, jako palivo často používá oxid uraničitý, jehož riziko je podle serveru v jeho nízké tepelné vodivosti. Ta může při nehodě způsobit přehřátí a dokonce i roztavení.
Vědci proto zkoumají možnosti přidání přísad do paliva, které by zvýšilo jeho tepelnou vodivost. Podle Tonkse je ale třeba přísně kontrolovat, zda nedochází k případné reakci mezi novými materiály a vzniklou radiací.
Problém zatím podle něj je, že se jedná o první výzkum tohoto druhu, Musí poroto se vším začínat od začátku. V budoucnu by ale podle něj jejich výzkum mohl sloužit jako základ pro testy nových, bezpečnějších paliv.
Témata: jaderné elektrárny, jaderný výzkum, jaderné palivo
Související
30. října 2024 13:20
31. srpna 2024 11:40
16. dubna 2024 9:04
31. ledna 2024 17:54
15. dubna 2023 15:40
16. února 2023 13:24