Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světu bez Husajna se daří lépe, komentuje Bush zprávu o Iráku

George Herbert Walker Bush, bývalý 41. prezident Spojených států v letech 1989–1993.
George Herbert Walker Bush, bývalý 41. prezident Spojených států v letech 1989–1993.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Washington - K závěrům zprávy Chilcotovy komise o britské invazi do Iráku se vyjádřil také americký exprezident George Bush mladší. Ten trvá na tom, že bez ohledu na veškeré nedostatky a chyby se světu bez Saddáma Husajna daří lépe.

"Bez ohledu na zpravodajské neúspěchy a další chyby, které již připustil, se (někdejší) prezident Bush stále domnívá, že celému světu se daří lépe, než když byl Saddám Husajn u moci. Je ohromně hrdý na působení amerických a koaličních sil za války proti teroru a na oběti, které přinesly. A nejpevnějším spojencem byla Británie pod vedením premiéra Tonyho Blaira," řekl Bushův mluvčí Freddy Ford.

Zpráva kromě jiného vytkla Blairovi, že bez konzultace s vládou slíbil Bushovi před invazí do Iráku, že ho bude následovat, "ať se stane cokoli". Autoři dokumentu ale především usoudili, že vojenský útok v roce 2003 proti iráckému režimu byl uspěchaný a špatně připravený.

Mluvčí Bílého domu k závěrům zprávy jen připomněl, že prezident Barack Obama byl vždy proti válce v Iráku. "Musel řešit následky tohoto neblahého rozhodnutí po celou dobu svého mandátu. To samé budou muset dělat i další prezidenti. Pro Spojené státy je důležité, aby se z minulých chyb poučily," řekl mluvčí Josh Earnest.

Témata:  George W. Bush jr. Saddám Husajn USA George H. W. Bush

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 11:43

Jiřina Bohdalová se cítí slabší. Lidé z jejího okolí promluvili

Jiřina Bohdalová v uplynulých dnech vyděsila fanoušky, protože ji po čase zase potrápilo zdraví. Dokonce vynechala dvě akce, na nichž by za běžných okolností nechyběla. Jak mluví o jejím aktuálním stavu lidé z okolí slavné herečky? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.