Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie zuří: Ubitý migrant utíkal před Boko Haram, nakonec doplatil na xenofobii a rasismus

Přijímání uprchlíků do Evropy
Přijímání uprchlíků do Evropy
Foto: Tomáš Zdechovský

Fermo – Svět obletěla zpráva o uprchlíkovi, který byl ubit k smrti fotbalovým fanouškem přímo na ulici v italském městě Fermo. K útoku došlo v úterý, migrant z Afriky ve středu zraněním podlehl. Útok odsoudili čelní představitelé země.

Nigerijský žadatel o azyl byl ubit k smrti při rasistickém útoku fotbalového fanouška. Emmanuel Chidi Namdi (36) byl na procházce se svou ženou Chinyery po městě, když ho napadl člen tamního radikálního fotbalového fanklubu,

Fotbalový chuligán údajně nazval jeho ženu (24) „opicí". To vedlo k hádce při které byl Nigerijec surově zbit. Útočník ho měl do hlavy bít dopravní značkou, až napadený upadl na zem. Útok způsobil Namdimu krvácení do mozku, po kterému upadl do kómatu a už se neprobral.

Útok ihned odsoudil například tamní starosta. „Jako starosta města, které je srdečné a otevřené pro integraci, mám pocit, že žiju v noční můře," cituje jeho slova server The Local. Pár žil v této oblasti po dobu osmi měsíců, střechu nad hlavou manželům poskytla katolická charita Caritas.

Pár přijel do Itálie loni, utíkal před útoky islámské extremistické skupiny Boko Haram. Při jednom takovém útoku skupina vyvraždila v nigerijském kostele rodiny obou migrantů. Žena ubitého uprchlíka také při nebezpečné cestě přes Středozemní moře přišla o dítě.

Premiér Matteo Renzi odsoudil ve středu večer na Twitteru „nenávist, rasismus a násilí". Ministr vnitra Angelino Alfano by se měl ve čtvrtek zúčastnit zádušní mše za mrtvého ve Fermu.

Laura Boldriniová, předsedkyně Poslanecké sněmovny, uvedla, že je „zděšena" a „rozhořčena" zprávou, že „člověk, který unikl divokosti teroristů z Boko Haram ve své zemi, byl zabit tady v Itálii, kvůli nenávisti, rasismu a xenofobie ".

Témata:  uprchlíci Itálie Boko Haram

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 15:27

Na vévodkyni Meghan nikdo nenechá nit suchou: Expertka ji podrobila ponižující kritice

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se znovu ocitla pod palbou veřejnosti a komentátorů poté, co byla její nová kuchařská show na Netflixu, nazvaná With Love, Meghan, tvrdě kritizována za nedostatek originality, osobnosti a zábavy. Podle britské publicistky Esther Krakue, která vystoupila v pořadu Royal Exclusive na serveru The Sun, Meghan nepůsobí jako přirozená moderátorka a je prý „nepřesvědčivá a nudná“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Amerikou otřásají rozsáhlé protesty

Rozsáhlé protesty v USA: Trump proti demonstrantům nasadil národní gardu

Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu večer nařídil nasazení 2 000 příslušníků národní gardy do Los Angeles, kde druhým dnem pokračují rozsáhlé protesty proti raziím imigračních úřadů. V ulicích města dochází ke střetům mezi demonstranty a policejními složkami, které proti protestujícím nasazují slzný plyn.