Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U prezidentského paláce v Jubě se střílelo, jeden mrtvý

Armáda Jižního Súdánu
Armáda Jižního Súdánu
Foto: Pixabay

Juba - Do nemocnice v metropoli Jižního Súdánu, kde byla v pátek hlášena střelba u prezidentského paláce, byla dnes přivezena těla mnoha obětí.

Počet mrtvých při incidentu, jehož okolnosti jsou zatím nejasné, stále není znám. Vojáci, kteří těla přivezli, brání lékařům v přístupu k nim. Podle jednoho z lékařů, jehož jméno z obav o jeho bezpečnost agentura AP neuvedla, je márnice místní nemocnice plná.

U prezidentského paláce se v pátek střílelo v okamžiku, kdy se v budově setkali prezident Salva Kiir a viceprezident a bývalý vůdce povstalců Riek Machar. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění.

Střelba, při níž nebyl ani jeden ze státníků zraněn, vyvolala v ulicích Juby paniku. Kiir a Machar se snažili obyvatele uklidnit a státní televize tvrdila, že bezpečnostní situace v celé zemi i v hlavním městě je pod kontrolou. Dnes byl podle agentury AP v ulicích Juby klid.

Témata:  Jižní Súdán

Související

Aktuálně se děje

5. dubna 2026 21:55

Velikonoce letos mají dvě tváře. Z úst papeže Lva byla cítit láska i varování

Letošní Velikonoce, svátky jara a naděje, se nesou v neobvyklém duchu. Zatímco příroda se probouzí k životu a rodiny se scházejí u tradičně prostřených stolů, nad sváteční atmosférou se vznáší stín globálního napětí a nečekaných událostí. Je to čas, kdy se hluboké lidské city střetávají s varovnými signály z okolního světa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy