Jižní Súdán je podle OSN zemí, kde se humanitární pracovníci setkávají s největší mírou násilí. Druhou a třetí nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky jsou podle téhož zdroje Afghánistán a Sýrie. Informuje o tom dnes zpravodajský web BBC.
Od začátku roku zahynulo při práci v Jižním Súdánu pět humanitárních pracovníků. To přimělo koordinátorku humanitární pomoci OSN v Jižním Súdánu Saru Beysolowovou Nyantiovou, aby vyzvala ke společnému postupu při řešení humanitární krize a k okamžitému ukončení útoků na civilisty a humanitární pracovníky. Výzvu pronesla v hlavním městě Juba v předvečer Světového humanitárního dne, který připadá na 19. srpna.
V celém Jižním Súdánu humanitární pracovníci, ale zejména občané, čelí nadále ozbrojenému násilí, byrokratickým překážkám a cíleným útokům, uvádí OSN.
"K výchově dítěte je třeba celé vesnice. Stejně tak je k podpoře lidí postižených krizí zapotřebí celá řada partnerů. Potřebujeme urgentní kolektivní snahu, abychom pomohli zranitelným obyvatelům Jižního Súdánu," uvedla koordinátorka humanitární pomoci v Jižním Súdánu. "Všechny ozbrojené frakce musí okamžitě ukončit útoky na civilisty, na humanitární pracovníky a na jejich majetek. Beztrestnost musí skončit, " dodala Beysolowová Nyantiová.
Jižní Súdán je od získání nezávislosti v roce 2011 zmítán násilím, což zhoršuje potravinovou krizi, a to i přes vytvoření vlády jednoty v roce 2020. Situaci v zemi také zhoršily opakované záplavy, které zničily domy a zemědělskou půdu a vyhnaly desetitisíce lidí z jejich domovů.
Související
4. února 2023 19:37
7. prosince 2018 22:29
4. prosince 2018 14:20
9. září 2018 16:38
6. srpna 2018 11:25
28. června 2018 10:50