Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Súdán je podle OSN nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Jižní Súdán je podle OSN zemí, kde se humanitární pracovníci setkávají s největší mírou násilí. Druhou a třetí nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky jsou podle téhož zdroje Afghánistán a Sýrie. Informuje o tom dnes zpravodajský web BBC.

Od začátku roku zahynulo při práci v Jižním Súdánu pět humanitárních pracovníků. To přimělo koordinátorku humanitární pomoci OSN v Jižním Súdánu Saru Beysolowovou Nyantiovou, aby vyzvala ke společnému postupu při řešení humanitární krize a k okamžitému ukončení útoků na civilisty a humanitární pracovníky. Výzvu pronesla v hlavním městě Juba v předvečer Světového humanitárního dne, který připadá na 19. srpna.

V celém Jižním Súdánu humanitární pracovníci, ale zejména občané, čelí nadále ozbrojenému násilí, byrokratickým překážkám a cíleným útokům, uvádí OSN.

"K výchově dítěte je třeba celé vesnice. Stejně tak je k podpoře lidí postižených krizí zapotřebí celá řada partnerů. Potřebujeme urgentní kolektivní snahu, abychom pomohli zranitelným obyvatelům Jižního Súdánu," uvedla koordinátorka humanitární pomoci v Jižním Súdánu. "Všechny ozbrojené frakce musí okamžitě ukončit útoky na civilisty, na humanitární pracovníky a na jejich majetek. Beztrestnost musí skončit, " dodala Beysolowová Nyantiová.

Jižní Súdán je od získání nezávislosti v roce 2011 zmítán násilím, což zhoršuje potravinovou krizi, a to i přes vytvoření vlády jednoty v roce 2020. Situaci v zemi také zhoršily opakované záplavy, které zničily domy a zemědělskou půdu a vyhnaly desetitisíce lidí z jejich domovů.

Témata:  Jižní Súdán OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 10:24

Tragédie v Chorvatsku: Holčička vypadla z tobogánu

Oblíbené letovisko Lopar na ostrově Rab se stalo dějištěm otřesné tragédie. V úterý odpoledne zde po pádu z vodního tobogánu v aquaparku zemřela teprve dvouletá holčička německé národnosti. Podle informací portálu 24sata se neštěstí stalo, když se dítě sjíždělo tobogánem společně se svým otcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.