Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec krvavého konfliktu a uprhclické krize? V Jižním Súdánu byla podepsána mírová dohoda

Armáda Jižního Súdánu
Armáda Jižního Súdánu
Foto: Pixabay

Juba - Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir a lídr ozbrojené opozice Riek Machar v neděli večer podepsali mírovou dohodu. Měla by tak skončit pět let trvající občanská válka, která si vyžádala desítky tisíc mrtvých. O své domovy přišly miliony lidí.

"Jako vůdce Jižního Súdánu vyzývám všechny, aby tato dohoda, kterou jsme dnes podepsali, znamenala ukončení války a konfliktu v naší zemi," řekl prezident Salva Kiir. Podle serveru BBC se Machar vrátí do vlády jako jeden z pěti viceprezidentů.

Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. V zemi zuří občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům.

V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje ale nepřestaly. Prezidentské volby, které se měly konat v roce 2015, byly kvůli násilí odloženy. Machar z Jižního Súdánu uprchl, když v Jubě v červenci 2016 propukly nové boje. Ukončily tak krátkou etapu míru, při níž se Machar opět stal viceprezidentem.

Konflikt v Jižním Súdánu způsobil největší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. 

Témata:  Jižní Súdán

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy