Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg po schůzce prezidentů a premiérů aliančních zemí s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem upozornil na častá porušení mírových dohod z Minsku na východě Ukrajiny a vyzval Rusko k ukončení politické, vojenské a finanční podpory východoukrajinských separatistů.

Ruské chování v ukrajinské krizi bylo důvodem změn, které varšavský summit aliance potvrdil už v pátek. NATO v reakci na dění na východě kontinentu výrazně posiluje své východní křídlo a politici hovoří o největší změně nastavení jeho obranných schopností od konce studené války.

Lídři spojeneckých zemí dnes ocenili ukrajinské reformy a Stoltenberg připomněl, že aliance Kyjevu pomáhá. Dnes byl na jednání Komise NATO-Ukrajina, poslední části varšavského summitu, schválena doplněná sada podpory východoevropské zemi.

V budoucnosti bude NATO s Kyjevem nově spolupracovat v oblastech jako je likvidace nástražných výbušných zařízení nebo hybridní konflikty. Už před dvěma lety ve Walesu spojenci rozhodli o vzniku čtyř svěřeneckých fondů, ze kterých je financována pomoc Ukrajině v oblastech jako jsou kybernetická obrana, logistika i léčení zraněných vojáků.