Novinářům to dnes na summitu NATO ve Varšavě řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Aliance podle něj také začne s výcvikem iráckých bezpečnostních sil přímo na iráckém území.

Stoltenberg připomněl, že na práci koalice proti IS se různým způsobem podílejí prakticky všichni spojenci. Země se nyní "v principu" shodly na poskytnutí strojů AWACS, tedy jedněch z mála technických prostředků, kterými NATO jako organizace disponuje. "Je to jasný signál našeho odhodlání poradit si s terorismem," řekl Stoltenberg.

Klíčový pro úspěch boje s IS je podle šéfa NATO výcvik iráckých bojovníků přímo v Iráku. Do Bagdádu proto aliance brzy vyšle tým, který začne s plánováním výcviku a s podporou reforem bezpečnostního sektoru, o které NATO už před několika měsíci požádala irácká strana.

Větší zapojení aliance do boje s teroristickou organizací, která dál ovládá části Iráku a Sýrie, dnes žádal také americký prezident Barack Obama. "Dál také budeme cvičit stovky iráckých důstojníků v Jordánsku," zdůraznil dnes Stoltenberg s tím, že NATO podporu této klíčové blízkovýchodní zemi posílí.

Aliance se podle něj navíc může stát rámcem, který menším a středním spojeneckým zemím umožní přispět k výcviku na iráckém území. Například Albánie dnes přímo na jednání summitu nabídla své instruktory. Pro alianci je snazší vyjednat příslušný právní rámec působení zahraničních vojáků jménem celé organizace, než kdyby to každá země musela domlouvat samostatně.