Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přístav Pireus je plný, běženci se mačkají ve špíně +VIDEO

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto Mail Online

Atény – V Bruselu probíhají jednání o uprchlické krizi a dohodě s Tureckem, která by ji měla zastavit. Situace v Řecku je ale kritická – nejen na makedonsko-řeckých hranicích u města Idomeni, ale i v přístavu Pireus, který leží blízko Atén.

Malá Sýrie

Podle deníku New York Times je v přístavu Pireus tolik lidí, že terminály pro turisty, kde obvykle čekají na loď, která je odveze na některý z řeckých ostrovů, jsou přeplněny migranty a mění je v „Malou Sýrii".

Příchod uprchlíků přitom nikdo neřídí. Ačkoliv sem připlouvají z řeckých ostrovů stovky dalších lidí, neexistuje tu systém, který by je registroval nebo jim řekl, kde mají hledat útočiště. Dobrovolníci, podle deníku často z řad Řeků, chodí do terminálů se základními potravinami a občerstvením.

Tyto informace potvrzuje i server Huffington Post, podle kterého se v prostorách pro cestující tísní „rodiny s dětmi, těhotné ženy, senioři i lidé na vozíčku či s berlemi."

Situace se dále zhoršuje

Problém podle serveru spočívá mimo jiné v tom, že situace v přístavu byla špatná i předtím, než státy, přes které vede takzvaná Balkánská cesta, uzavřely své hranice.

„Ačkoliv se řecké úřady pokusily kontrolovat počet lidí, kteří do přístavu Pireus připlouvají – například omezením počtu míst na přívozech z ostrovů do přístavu, tisíce lidí v prostoru přístavu zůstávají," uvádí server.

Server také potvrzuje, že o přežití uprchlíků se zde starají hlavně dobrovolníci, kteří sem přivážejí základní potraviny – pečivo, čaj, mléko, polévku. Dobrovolníci zde také lidem poskytují základní zdravotní péči.

Podmínky jsou přitom pro dobrovolníky náročné, protože zde chybí tlumočníci. Není zde ani dost lidí na úklid a hygienické podmínky se tak neustále zhoršují.

Humanitární krize

O situaci v přístavu Pireus napsal pro britský magazín také David Lammy, labouristický poslanec za Tottenham.

„Zatímco se minulý týden evropští lídři sešli v Bruselu, aby projednali svou odpověď na nejhorší uprchlickou krizi, jakou Evropa zažila od druhé světové války, já navštívil zchátralé lodní skladiště v přístavu Pireus, který se stal domovem tisícům uprchlíků."

„To, co jsem viděl, bylo naprosto otřesné: stovky lidí žijící v nehumánních podmínkách v temném vlhkém a špinavém starém skladišti bez zásob a dokonce i bez základních hygienických zařízení," uvádí Lammy.

Lammy kritizuje Evropu za to, že vše nechává na Řecku, které se přitom potýká s ekonomickou krizí, kterou samo nedokáže vyřešit. „Velikost této katastrofy mě zdrtila svou nehumánností, krutostí a brutalitou. Obracení se zády k největší krizi naší doby problém neodstraní," zlobí se Lammy.

Dohoda s Tureckem podle něj ani zdaleka problém nevyřeší a je třeba vytvořit komplexnější řešení. „Pokud evropští lídři nenajdou politickou vůli jednat jménem bezbranných a zranitelných, bude se toto nevyslovené utrpení i nadále zhoršovat. A obávám se, že Řecko, které se neustále potácí na hranici zkázy, by se mohlo také zhroutit," dodává.

Pireus včera jako zvláštní pověřenec Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky navštívila i slavná Hollywoodská herečka Angelina Jolie, kterou zde přivítaly asi 4 tisíce lidí.

Témata:  uprchlíci Řecko uprchlické tábory

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 9:47

Rusko podle Německa vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy