Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Matka býka, který zabil toreadora, bude popravena. Jedná se o tradici

Slavného toreadora zabil býk v koridě během přímého televizního přenosu
Slavného toreadora zabil býk v koridě během přímého televizního přenosu
Foto: YouTube

Madrid - Matka býka, který zabil toreadora Victora Barrio, bude popravena. Podle tradice se musí usmrtit pokrevní příbuzní zvířete, který smrt způsobil.

Devětadvacetiletý toreador Victor Barrio nepřežil zápas s býkem během souboje v aréně ve španělském městě Teruel. Zvíře muži probodlo rohy hrudník a smýkalo s ním po aréně.

Proti popravě matky, která se jmenuje Lorenza, protestují ochranáři zvířat po celém světě. Stovky lidí už podepsalo petici na záchranu zvířete. "Neměla by platit za smrt toreadora," tvrdí ochránci pro deník Mirror. Na Twiterru vznikla skupina #SalvemosALorenza, tedy zachraňte Lorenzu, ke které se každou minutu připojí stovky lidí.

Souboj z arény v aragonském Teruelu přenášela živě televize. Na záběrech je vidět, jak býk vyhodil toreadora do vzduchu, pak ho bodl rohem do hrudníku a prudce s ním smýkal. Záchranáři, kteří ho okamžitě odnesli na ošetřovnu, mu již nemohli pomoci.

Barria byl po okamžitém převozu do nemocnice v bezvědomí. Zranění byla natolik rozsáhlá a vážná, že jim toreador podlehl. Měl zasažené plíce i srdce. Jde o první úmrtí na koridě od roku 1992.

Mezi diváky seděla i jeho manželka, která hrůzné podívané musela přihlížet. Na internetu ji kondolují stovky lidí. "Děkuji všem. Nemůžu vám odpovědět, nemám slov. Můj život skončil, nemám vůbec sílu, i když cítím velkou vděčnost," sdělila na twitterovém účtu Raquel Sanzová. Sesypala se na ni i hromada urážek, protože mnoho lidí využilo této situace k protestu vůči krutému sportu, který Victora zabil.

Souboj s býkem v aréně, takzvaná korida, má ve Španělsku dlouhou tradici. V poslední letech se ale hovoří o soumraku tohoto fenoménu, který kritizují zejména ochránci zvířat. Jiní, včetně premiéra Rajoye, ho uznávají jakou součást národní tradice.

Témata:  Korida Španělsko zvířata

Související

Aktuálně se děje

11. června 2026 4:00

Čtvrteční počasí může být místy i bouřlivé, naznačuje předpověď

Počasí bohaté na srážky bude v Česku panovat i během čtvrtečního dne, kdy hrozí dokonce i bouřky. Někde tak může spadnout až 20 milimetrů srážek. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Švýcarsko, ilustrační foto

Komentář

Švýcarsko se chystá na referendum, které může mít vliv i na Česko

Švýcarsko čeká v neděli hlasování, které může výrazně změnit podobu celé země. V celostátním referendu budou občané hlasovat o iniciativě, která má zabránit tomu, aby počet obyvatel země v budoucnu překročil hranici deseti milionů. V hlasování se střetávají obavy z masové migrace a nedostatku bydlení s varováními před hospodářským útlumem a roztržkou s Bruselem. Za těsného stavu průzkumů zůstává výsledek otevřený. V referendu se nejedná jen o omezení volného pohybu osob, ale také o zásadní změnu ve volném vstupu na švýcarský trh. Pokud by padl a vrátila se cla, byla by to pro český export citelná rána.