Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico v Evropě sklidil tvrdou kritiku, nenechal si to ale líbit

Robert Fico, slovenský premiér
Robert Fico, slovenský premiér
Foto: ČSSD

Brusel – Slovenský premiér Robert Fico si dnes musel vyslechnout kritiku z úst šéfa frakce evropských socialistů v Evropském parlamentu Gianniho Pittella. Tomu se nelíbí, jak Ficův Směr, který do frakce patří, vyjednává o budoucí vládě.

Pittella kritizoval Fica za snahu vytvořit vládní koalici s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS). Fico ale kritiku odmítl a Pittellu obvinil z toho, že neví o čem mluví.

Jeho snahy vytvořit koalici i s nacionalistickou stranou SNS prý vyvolávájí obavy. „Tato politická cesta by měla být opuštěna, neboť hrozí, že bude v rozporu s progresivními hodnotami a principy. Frakce socialistů v EP proto vyzývá Stranu evropských socialistů (PES), aby dále jednala o pozici Směru-SD," uvedl Pittella.

„Mám takový pocit, že pan Pitella netuší, jak se sestavuje vláda, nemá ani představu. Kdyby Slovenská národní strana byla na druhé straně, tak by to bylo asi v pořádku. Nemá o tom ani šajn a každý by se měl vyjadřovat, jen když o věci něco ví," reagoval Fico.

Směr-SD je členem PES a kvůli spolupráci se SNS už měl v minulosti s evropskými socialisty potíže. V roce 2006 kvůli tomu mel dokonce Směr pozastaveno členství ve frakci.

Ficův Směr-SD tento měsíc sice vyhrál slovenské parlamentní volby, ale ztratil dosavadní většinu v parlamentu, takže již nemůže zformovat jednobarevnou vládu. Dohodl se proto na vytvoření vládní koalice s dalšími třemi stranami: kromě sociálních demokratů a nacionalistické SNS v ní budou ještě dvě menší strany pravého středu - Most-Híd a Síť.

Témata:  Robert Fico Smer SD EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.