Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Porušování lidských práv: Egypt mučí odpůrce režimu, tvrdí Amnesty International

Egypt
Egypt
Foto: Pixabay

Londýn - Organizace Amnesty International (AI) kritizovala Egypt za nedodržování lidských práv. Množí se tam podle ní případy pohřešovaných občanů a také mučení oponentů režimu.

AI ve zprávě nazvané Oficiálně neexistuješ vyzvala mezinárodní společenství, aby pomohlo Egypt přinutit s touto praxí skoncovat. Káhira podobné obvinění odmítá.

Klíčovým prostředkem státní politiky v Egyptě je zatýkání, po němž lidé zmizí. V nebezpečí je každý, kdo se odváží vyjádřit kritiku, uvádí zpráva.

Odpůrci režimu jsou podle AI zatčeni bez možnosti kontaktu s rodinou nebo právníkem a jsou zadržováni bez vznesení obžaloby nebo zahájení procesu. Za prvních pět měsíců letošního roku takto zmizelo 630 lidí. V průměru tak od roku 2015 denně mizí čtyři nebo pět lidí, polovina z nich se nemusí nikdy znovu objevit, tvrdí AI ve zprávě, která má 71 stran.

Přináší také svědectví, z nichž vyplývá, že agenti mučí lidi elektrošoky, bitím, věšením za ruce a nohy i sexuálním zneužíváním. Mezi zadrženými jsou také děti ve věku 14 let. Lidé jsou "tajně zadržováni několik dní až několik měsíců," uvádí zpráva.

Témata:  Egypt AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.