Soul – Spojené státy se s Jižní Koreou dohodly na rozmístění protiraketového systému THAAD. Jak ale nyní informuje americký server Voice of America, to si vyžádalo silnou negativní reakci nejen ze strany KLDR, která již pohrozila ostrou reakcí, ale i samotných Jihokorejců.
Protesty proti americkému systému
Raketový systém THAAD, který má být umístěn v okrsku Songdžu, by podle vyjádření jihokorejského ministerstva obrany měl pomoci ochránit obyvatele poloviny až dvou třetin celé země. Jak se ale ukazuje, ne všichni obyvatelé jsou tímto rozhodnutím nadšeni.
Lidé, kteří žijí v okolí místa, kde má být americký systém umístěn, již začali protestovat – obávají se, že z nich přítomnost amerických raket učiní cíl pro KLDR a ohrozí jejich životy. Zatímco v sobotu protestovalo asi 3 tisíce lidí, dnes se na protestech v Songdžu sešlo více než pět tisíc lidí.
Lidé také podle serveru chystají petici, ve které chtějí proti rozmístění vojenské techniky protestovat na základě toho, že nebyl dostatečně prověřen environmentální a ekonomický dopad tohoto rozhodnutí. Ministerstvo obrany ale trvá na tom, že zdraví a bezpečí obyvatel nijak ohroženo nebude.
THAAD nechce ani Čína
Proti nasazení THAAD je také Čína, která by podle některých mohla na tuto dohodu reagovat ekonomickými sankcemi proti Jižní Koreji. Podle analytiků se Peking obává, že by radary THAAD mohly monitorovat i aktivitu v Číně; jde také o posílení moci Spojených států v regionu.
Podle vyjádření čínského ministerstva zahraničí THAAD „dalece přesahuje obranné potřeby Korejského poloostrova“. Varovalo také, že jeho nasazení „destabilizuje strategickou rovnováhu v regionu“.
Zastánci systému ale argumentují tím, že Jižní Korea nemůže v otázce své národní bezpečnosti ustupovat.
Témata: Jižní Korea, USA, Čína
Související
8. listopadu 2024 16:47
7. listopadu 2024 7:30
22. října 2024 14:09
21. října 2024 12:41
16. října 2024 13:27
28. července 2024 11:21