Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Shrnutí útoku v Nice. Bude to mít následky pro celou Evropu?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Paříž – Shrnutí toho, co zatím víme o včerejším děsivém teroristickém útoku ve francouzském Nice, a předpověď, co to bude znamenat pro Evropu, přinesla ve své analýze společnost Stratfor.

Brutální útok v Nice

Francouzské město Nice bylo včera dějištěm brutálního teroristického útoku, při kterém útočník nákladním vozem najel do davu. Podle posledních informací bylo zabito minimálně 80 lidí, 18 jich je ve vážném stavu v nemocnici. Zraněno podle analýzy bylo celkem více než sto lidí.

Velký nákladní automobil včera ve večerních hodinách najel do davu lidí, kteří na oblíbené promenádě u moře čekali na ohňostrojovou show ke Dni dobytí Bastilly, který je ve Francii státním svátkem. Automobil celkem ujel dva kilometry rychlostí asi 50 km/h, než byl zastaven. Podle svědků řidič úmyslně kličkoval, aby cestou přejel co nejvíce lidí.

Podle některých zpráv došlo ke střelbě mezi policií a řidičem, řidič měl také střílet do davu. Policie nakonec řidiče zastřelila, což byl podle analýzy v takovémto případě běžný postup. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Útočníkem měl být podle posledních zpráv být 31letý muž francouzsko-tuniského půodu, který se narodil v Tunisku. Ačkoliv nebyl na seznamu sledovaných osob francouzských zpravodajských služeb, policie s ním měla v minulosti co do činění kvůli krádežím a násilnostem. Agentuře Reuters to sdělil zdroj blízký policejnímu vyšetřování.

Útočili džihádisté?

„Svým provedením útok připomíná útoky v Izraeli, kde útočníci najížděli do davů, aby způsobili oběti. Džihádistické skupiny, jak je například al-Kajda na Arabském poloostrově, tuto taktiku ve své propagandě v minulosti také podporovala,“ upozorňuje analýza.

Dále připomíná, že Francie v minulém roce prodělala hned dva velké teroristické útoky – lednovou střelbu na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a listopadové útoky Islámského státu v Paříži. Francie se navíc připravovala na fotbalový šampionát Euro 2016 a v souvislosti s tím nasadila velké množství policistů a bezpečnostních jednotek. I přesto se útok podařilo provést.

Podle analýzy bude hrozba teroristických útoků nejen ve Francii, ale i v dalších předních evropských městech, pokračovat, což bude v důsledku dále posilovat nacionalistické a euroskeptické snahy o posílení hraničních kontrol a lepší kontrolu nad imigrací.

Nebezpečí přetrvává

Jak analýza podotýká, francouzský prezident Francois Hollande se bude snažit podobným náladám předejít zejména s ohledem na nadcházející volby, které zemi čekají v roce 2017. Situace totiž bude nahrávat stranám, jako je například Národní fronta Marine Le Penové.

Hollande ale bude podle analýzy chtít situaci využít k tomu, aby prosadil větší bezpečnostní a informační integraci v rámci Evropské unie.

„A podobně i další mainstreamoví politici ve Francii a Německu použijí bezpečnostní hrozbu, která je členům Evropské unie společná, jako důvod pro hlubší integraci ve chvíli, kdy celá řada dalších problémů kontinentální blok štěpí,“ dodává analýza.

Témata:  Francie teroristický útok ve Francii: nákladní auto najelo do davu

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tereza Ramba má být z nejhoršího venku. První informace o diagnóze

Mezi hvězdy šoubyznysu, které letos na podzim skončily v nemocnici, se nejnověji zařadila Tereza Ramba. O přesné podstatě svých problémů se nezmínila, fanouškům nicméně vzkázala, že je z nejhoršího venku. Jak zní její diagnóza? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy