Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kamion se k útokům nepoužil poprvé. Bude přibývat útoků samotářů, tvrdí profesor

Útok v Nice (14.7.2016): Na teroristu bylo vystřeleno několik zásobníků, než zastavil
Útok v Nice (14.7.2016): Na teroristu bylo vystřeleno několik zásobníků, než zastavil
Foto: Sky News

Dříve jsme se obávali, že nákladní vůz může posloužit jako skrýš pro výbušniny. Nyní se však musíme obávat i toho, že samotný nákladní vůz lze použít jako zbraň, varuje bezpečnostní analytik Peter Bergen. Publicista a profesor na Arizonské státní univerzitě v komentáři pro server CNN analyzoval některé aspekty čtvrtečního teroristického útoku ve francouzském Nice.

Taktika byla nasnadě

Expert vysvětluje, že tuto taktiku džihádisté při teroristických útocích na Západě, včetně Spojených států, již použili, avšak smrtící následky těchto akcí byly doposud naštěstí relativně nízké. To se však změnilo se čtvrtečním masakrem v Nice, který si vyžádal nejméně 84 lidských životů, deklaruje profesor.  

"Tato taktika se dlouhou dobu blížila," uvádí Bergen. Připomíná, že odnož Al-Káidy v Jemenu již v roce 2010 nabádala prostřednictvím svého webového magazínu "Inspire" potenciální rekruty na Západě, aby využívali kamionů jako zbraň. Článek s názvem Nezadržitelný vůz v pohybu vyzýval k nasazení dodávek coby sekaček, které však neměly kosit trávu, ale namísto toho "nepřátele Alláha", uvádí profesor.     

Podobně v září 2014 mluvčí Islámského státu (IS) nabádal k podobným útokům, když apeloval na stoupence samozvaného chalífátu, aby nepřátele (IS) sráželi auty, pokračuje analytik.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

O měsíc později, 20. října 2014 pak Kanaďan Martin Rouleau Couture, který předtím odcestoval do Turecka s cílem přidat se v sousední Sýrii k IS, což se mu zřejmě podařilo, přejel automobilem dva vojáky v Québecu, podotýká Bergen. Doplňuje, že jeden z mužů zemřel, druhý vyvázl se zraněním.   

Také Francie podle odborníka nezažila podobný útok automobilem poprvé, jelikož v roce 2014 došlo k podobným událostem ve městech Nantes a Dijon, byť motivace pachatelů, z nichž jeden po útoku křičel známou proklamaci "Alláhu Akbar!" (bůh je velký), zůstávají blíže neobjasněné. "V obou případech šlo o atentátníky s dlouhodobou psychickou poruchou," odkazuje Bergen na zprávy BBC.  

Daná taktika byla realizována i ve Spojených státech, konstatuje profesor. Připomíná rok 2006, kdy Mohammed Taheri-azar, Američan íránského původu, najel svým SUV do davu studentů shromážděného u Severokarolínské univerzity v Chapel Hill. "Později tvrdil, že vláda Spojených států zabíjí jeho lidi po celém světě a on se nyní pomstil a děkuje za možnost šířit vůli Alláha," uvádí expert. Dodává, že při tomto incidentu nebyl nikdo zabit, ale pouze devět lidí utrpělo zranění.   

O rok později pak dvojice britských teroristů protestovala proti válce v Iráku tím, že se svým Jeepem nabourala do příletové haly glasgowského letiště, píše analytik s tím, že ani v tomto případě naštěstí nikdo nepřišel o život.  

Éra vlků samotářů nastala

"Nevíme toho dost, abychom mohli říci, co stálo za útokem v Nice," zdůrazňuje profesor. Masakr ve francouzském letovisku podle něj přesto ukazuje, že žijeme v éře vlků samotářů, kteří se stávají stále více smrtící hrozbou. Bergen v té souvislosti vzpomíná i červnový útok na gay klub v Orlandu, který si vyžádal 49 životů, za nímž stál rovněž osamělý střelec, Omar Mateen.    

Do čtvrtka byl nejhorším teroristickým útokem na Západě, který spáchal osamocený pachatel, masakr norského neonacisty Anderse Breivika, při kterém v roce 2011 zahynulo 77 lidí, připomíná expert. Počet mrtvých v Nice však již překročil osm desítek, což z něj činí nejničivější útok, který byl kdy na Západě spáchán teroristou-vlkem samotářem.

"Toto bude mít vážné důsledky pro to, jak smýšlíme o nebezpečí vzestupu osamocených teroristů na Západě," předvídá odborník. Bezpečnostní složky ve Spojených státech a dalších západních zemích budou muset nyní brát v potaz zranitelnost velkého shromážděného davu, jaký jsme viděli ve čtvrtek užívat si oslavu státního svátku na pobřeží Nice, ze strany útoků pomocí automobilů, deklaruje závěrem Bergen.   

Témata:  Francie terorismus teroristický útok ve Francii: nákladní auto najelo do davu

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tereza Ramba má být z nejhoršího venku. První informace o diagnóze

Mezi hvězdy šoubyznysu, které letos na podzim skončily v nemocnici, se nejnověji zařadila Tereza Ramba. O přesné podstatě svých problémů se nezmínila, fanouškům nicméně vzkázala, že je z nejhoršího venku. Jak zní její diagnóza? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy