Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská komise přemýšlí o zavedení emisí pro nákladní vozidla

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Brusel - Evropská komise poprvé navrhne limity na emise oxidu uhličitého u nákladních vozidel. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu interního dokumentu.

"Komise urychlí práci na možnostech provedení standardů pro těžká nákladní vozidla a zahájí veřejnou konzultaci s cílem připravit půdu pro legislativní návrh," stojí podle Reuters v dokumentu.

Evropská unie v současnosti neuplatňuje limity na emise kamionů, na rozdíl od zemí jako USA, Čína, Japonsko a Kanada. Nákladní vozidla přitom vytvářejí přibližně čtvrtinu emisí ze silniční dopravy a tento podíl může podle komise do roku 2030 ještě vzrůst.

Zástupci evropských automobilek jako Daimler, Renault a Volkswagen limity pro kamiony zatím odmítaly. Argumentovaly tím, že je obtížné stanovit jednotný standard pro vozy s různou velikostí a tvarem a že i bez toho snížily své emise uhlíku.

Témata:  EU doprava

Související

Aktuálně se děje

14. prosince 2025 4:00

Předpověď počasí na předvánoční víkend. Meteorologové naznačili, jak bude

Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy