Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Srbsko formuje na hranicích hlídky složené z policie a armády. Chtějí zastavit příval migrantů

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Bělehrad - Srbsko zformuje hlídky příslušníků policie a armády, které budou vyslány na hranice s Makedonií a Bulharskem s cílem zastavit příval ilegálů. Nové jednotky mají také zabránit pašování lidí.

"Srbsko nemůže být parkovištěm pro lidi z Afghánistánu nebo Pákistánu, které už nikdo v Evropě nechce přijmout. Srbsko musí chránit své národní zájmy," řekl srbský premiér Aleksandar Vučić. Uprchlíkům, kteří požádají o azyl v Srbsku, bude ale poskytnuta pomoc.

Loni přešlo přes Srbsko na cestě do zemí Evropské unie přes 650 tisíc lidí, uvedl Reuters. Navzdory uzavření "balkánské cesty" prošlo letos už přes Srbsko asi 100 tisíc uprchlíků. Většina z nich vstoupila na území Srbska z Bulharska a "nemají šanci přejít do Maďarska", řekl Vučić.

Podle nových maďarských předpisů, které vstoupily v platnost minulý týden, budou imigranti zadržení v osmikilometrovém pohraničním pásmu vraceni zpět za hranici do Srbska a bude jim nabídnuta možnost, aby si v tranzitní zóně podali žádost o azyl.

V tranzitních zónách u dvou srbsko-maďarských hraničních přechodů od té doby čekají na vyřízení úředních záležitostí stovky lidí několik dní. Mnozí žijí v provizorních podmínkách mimo uprchlická zařízení a přespávají pod širým nebem.

Témata:  uprchlíci Srbsko Aleksandr Vučič

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.