reklama

Donald Tusk společně s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a premiérem předsednického Nizozemska Markem Ruttem nyní seznámí Davutoglua s dohodou.

Pokud se bude turecké straně zamlouvat, potvrdí dohodu formálně společné jednání unijních lídrů a Davutoglua. Jestliže bude mít turecká strana připomínky, je pravděpodobné další kolo diskusí uvnitř EU o možných kompromisech, a summit se tak nejspíš protáhne.

Turecký premiér se při příchodu omezil v zásadě na fráze, když prohlásil, že s evropskými partnery bude dnes "pokračovat v konzultacích" a hovořil o společné práci pro světlou budoucnost evropského kontinentu.

"Všechny tyto události ukazují, jak jsou vztahy Turecka a EU a turecké členství důležité nejen pro Turecko a unii, ale pro (řešení) všech mezinárodních otázek," poznamenal Davutoglu.

"Přijali jsme 2,7 milionu uprchlíků bez nějaké větší pomoci odkudkoliv," připomněl turecký premiér. EU a Ankara podepsaly loni v listopadu společný akční plán, v němž se kromě jiného dohodly, že unie přispěje třemi miliardami eur (81 miliard korun) na zlepšení podmínek syrských uprchlíků v zemi. Turci před 11 dny žádali další tři miliardy.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama