Ankara – Celý svět s napětím sledoval vývoj v Turecku, kde se část armády pokusil o vojenský převrat. Ze zemí přicházely různé reakce, USA vyjadřovaly podporu, v Damašku se naopak puč slavil.
V pátek pozdě večer část turecké armády ohlásila vojenský převrat a vyhlásila stanné právo. Později se oficiální zástupci země nechali slyšet, že opět „mají kontrolu nad zemí". Během těch několika hodin, kdy byla situace v zemi nejasná, přicházely z celého světa různé reakce. Zde jsou nejzajímavější z nich.
Zástupci armády v pátek večer vystoupili v turecké televizi. „Turecké ozbrojené síly zcela převzaly správu země, aby obnovily ústavní pořádek, lidská práva a svobody, právní stát a obecnou bezpečnost, která byla poškozena Všechny mezinárodní dohody jsou stále platné. Doufáme, že všechny naše dobré vztahy se všemi zeměmi budou pokračovat," uvedli pučisté v prohlášení.
Turecké prezident Recep Tayyip Erdogan v reakci na prohlášení armády prostřednictvím CNN Turk řekl, že je stále vůdcem země a že stojí v čele armády a vyzval lidi, aby vyšli do ulic kvůli protestu proti převratu. „Tento problém překonáme," vysvětloval skrze mobilní telefon, který držela ve vysílání před kamerou moderátorka. Vyzval své stoupence, aby šli do ulic, aby bránili svou vládu. Ti, kteří se pokusili o převrat podle něj zaplatí vysokou cenu.
Generální tajemník OSN Pan Ki-moon vyzval ke klidu. Americký prezident Barack Obama vyzval všechny strany v Turecku, aby podpořily „demokraticky zvolenou vládu". On i ministr zahraničí John Kerry, který v tu chvíli jednal v Rusku o Sýrii, se shodli, že „všechny strany v Turecku by měly podporovat demokraticky zvolenou vládu Turecka a že by měly projevit zdrženlivost", zároveň vyzvali, aby se vyvarovali jakéhokoliv násilí nebo krveprolití.
Nový briský ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že je "velmi znepokojen vývojem situace". Prostřednictvím internetových stránkek ministerstva zahraničí Britům v Turecku radil, aby nevycházeli na veřejná místa a byli i nadále ostražití". Alespoň do doby, než se situace uklidní a ujasní.
Íránský ministr zahraničí, Javed Zarif uvedl na Twitteru: "Jsme hluboce znepokojeni krizí v Turecku Stabilita, demokracie a bezpečnost tureckých občanů jsou prvořadé, Jednota a opatrnost jsou nutností."
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a další ruští činitelé vyzvali své krajany v Turecku, aby nevycházeli.
Bývalý turecký prezident Abdullah Gul řekl stanici CNN Turk, že „Turecko není latinskoamerická země". „Vyzývám ty, kteří se pokusili svrhnout vládu, aby se vrátili do kasáren," dodal.
Bývalý turecký premiér Ahmet Davutoglu řekl stanici Al-Džazíra: „Turecko je demokracie... Nemyslím si, že tento pokus bude úspěšný." Třesoucím se hlasem dodal: „Nemůže tu být tolik pokusů o destabilizaci Turecku .. čelíme tolika krizím v Sýrii a dalších regionech, je na čase vyjádřit solidaritu s tureckým lidem... V tuto chvíli jsou lidé z různých měst v ulicích a proti tomuto pokusu o převrat protestují".
Šéf největší opoziční strany v Turecku Kemala Kalicdaroglu ze středolevé Lidové republikánské strany (CHP), Puč odsoudil v sérii tweetů s tím, že země v minulých letech při vojenských pučích „hodně trpěla".
Demokratický řád v Turecku musí být respektován a je třeba udělat vše pro ochranu životů, uvedl mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové na Twitteru.
Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval v sobotu k rychlému návratu k ústavnímu pořádku Turecka. „Turecko je klíčovým partnerem Evropské unie. Evropská unie plně podporuje demokraticky zvolenou vládu, instituce v zemi a právní stát," řekl Tusk na regionálním summitu v Mongolsku. „Vyzýváme k rychlému návratu k ústavnímu pořádku v Turecku," zdůraznil.
Slovensko, které v tuto chvíli předsedá Evropské unii, uvedlo, že události sleduje a že vše koordinuje s partnery v EU. „Ministr zahraničí Miroslav Lajčák byl po celý večer v intenzivním kontaktu s šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou a dalšími evropskými kolegy," uvedl ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. „Byl v kontaktu s partnery z turecké vlády, aby bylo možné vyjasnit situaci v Turecku a diskutovat kroky, které by EU měla podniknout s cílem udržovat a podporovat demokracii a stabilitu v zemi."
Indický ministr zahraničí také uvedl, že pečlivě vývoj v Turecku sleduje. „Indie vyzývá všechny zúčastněné strany k podpoře demokracie a zvolených zástupců. Je třeba vyhnout se krveprolití," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Pokus o převrat odsoudil i Katar.
Naprosto odlišně na informaci o probíhajícím puči reagovala Sýrie. V hlavním městě Damašku při oznámení informace, že došlo k pokusu svrhnout Erdogana zněla slavnostní střelba. Lidé vyšli do ulic, aby slavili. A slavilo se nejen v Damašku, ale i v ve válkou poničeném Aleppu.
Řecký premiér Alexander Tsipras byla informován o převratu. V reakci na to se na mimořádné schůzi sešli zástupce bezpečnostních sil,
Bulharsko již v průběhu páteční noci posílilo své hlídky na bulharsko-turecké hranici. Bulhaři byli také vyzváni, aby omezili cesty do Turecka. Premiér Bojko Borisov jednal s bezpečnostní a zpravodajskou službou o situaci v Turecku, zatímco ministerstvo zahraničí vyzvalo Bulhary, kteří již v Turecku byli, aby zůstali doma a vyhýbali se veřejným místům.
Mexické ministerstvo zahraničí doporučilo svým občanům v Turecku, aby zůstali doma, zároveň varovalo před cestou do země, dokud se situace nevyjasní.
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na dnešek svolal krizový štáb, který se bude zabývat situací v Turecku, jímž zmítá pokus o státní převrat. Zaorálek to dnes v noci oznámil na svém twitterovém účtu. Ministerstvo zahraničí zároveň vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.
Témata: Ahmet Davutoğlu, Recep Tayyip Erdogan, Turecko, vojenský převrat v Turecku
Související
6. května 2016 9:52
5. května 2016 13:56
4. května 2016 16:41
18. března 2016 14:35
3. března 2016 23:05