Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dohoda EU-Turecko je jen show. Krizi to vůbec nepomůže, říká britský spisovatel

Tábor
Tábor "džungle" v Calais
Foto: Reprofoto Mail Online

Londýn - Britský spisovatel a novinář Simon Jenkins označil další summit Evropské unie za show. Podle něj je to jen předstírání, aby to vypadalo, že se něco dělá.

"Evropský plán omezit příchod uprchlíků může čísla snížit o pár tisíc. Pár jich může zastavit Turecko. Pár jich zastaví Cameronův plán hlídat mezinárodní vody a posílat uprchlíky zpět do Lybie. Ale nebude v tom žádný velký rozdíl, protože silnější než všechny státní síly, je lidská touha bojovat o svůj život," píše ve svém komentáři pro Guardian novinář a spoisovatel Simon Jenkins.

Nevidí tedy důvod dalšího summitu EU o migraci. "Je to jen předstírání, aby to vypadalo, že se něco dělá. Má to spojit strach s vědomím, že byla nastolena přísná opatření, která zastaví především ekonomické migranty. Ale je těžké si představit nějakou smysluplnou změnu, pokud přijde na to oddělovat na řeckých ostrovech Syřany a Iráčany od Afghánců a Pákistánců a posílat je zpět do Turecka či Lybie. Je to jenom show," komentuje situaci.

Dříve či později si prý zoufalí lidé stejně najdou cestu. Jako příklad uvádí například mexickou populaci v USA. Věří, že primárním problémem je zásah Západu na Středním východě. "Jakmile se do Afghanistánu, Sýrie či Iráku vrátí pořádek, budou tyto kdysi stabilní země znovu zalidněny. Místo toho ale přijdou jiné konflikty," domnivá se.

"Zatímco ekonomové rádi dělají grafy vlivu globalizace na obchod, nikdo již neměří vliv globalizace na lidi. Migrace bude téma 21. století a nikdo nemůže podceňovat její vliv na evropskou civilizaci. Amerika stále bojuje s přijetím černošské a hispánské populace. Migrace je historickým faktem a měli bychom se naučit ji zvládat, ne předstírat, že ji zastavujeme," uzavírá.

Témata:  EU migrace uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.