Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Francii bylo schváleno prodloužení výjimečného stavu o půl roku

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Paříž - Národní shromáždění, dolní komora francouzského parlamentu, v noci na dnešek schválila prodloužení výjimečného stavu v zemi o šest měsíců. Dnes se bude návrhem zabývat Senát. Výjimečný stav by po svém definitivním schválení měl platit až do konce ledna 2017, uvedla agentura AFP. Poslanci návrh schválili pět dní po vražedném útoku v Nice s 84 mrtvými.

Výjimečný stav ve Francii platí od teroristických útoků v Paříži loni v listopadu, které si vyžádaly 130 mrtvých. Od té doby se toto mimořádné opatření několikrát prodloužilo, naposledy kvůli evropskému fotbalovému šampionátu ve Francii.

Prezident François Hollande výjimečný stav plánoval odvolat ke konci tohoto měsíce, ale situaci změnil útok v Nice, kde atentátník za volantem kamionu najel do davu a zabil desítky lidí.

Původní návrh zákona, kterým vláda žádá parlament o prodloužení výjimečného stavu, hovořil o třech měsících. I prezident ale následně oznámil, že prodloužení by mohlo být až půlroční.

Agentura AFP v souvislosti s tímto rozhodnutím připomíná prezidentské volby v dubnu příštího roku a opoziční výtky na adresu socialistické vlády, že boj proti terorismu zanedbala.

Témata:  Francie teroristický útok ve Francii: nákladní auto najelo do davu

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 11:05

Nepříjemné vysvědčení pro Lucii Vondráčkovou. Tomáš Plekanec to řekl jasně

Lucii Vondráčkové vystavil bývalý manžel nepříjemné vysvědčení. Tomáš Plekanec narazil na problém u dětí, které má se slavnou herečkou a zpěvačkou. Podle jeho názoru tráví moc času na mobilech. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?