Podle demokratů je třeba zjistit, zda berní úřad IRS řádně kontroluje prezidentova přiznání, a posoudit, zda jsou zapotřebí nové právní předpisy. Soud nižší instance požadavek sněmovního výboru podpořil, Trump se ale obrátil na Nejvyšší soud. Jeho předseda John Roberts 1. listopadu vydání Trumpových daňových přiznání dočasně pozastavil.

Ministerstvo spravedlnosti nyní požádalo Nejvyšší soud, aby Trumpovu žádost o zablokování rozhodnutí soudu nižší instance zamítl.

Boj o vydání daňových přiznání se táhne od roku 2019. Pokud Nejvyšší soud Trumpově žádosti vyhoví, může být další vývoj sporu ovlivněn výsledkem úterních kongresových voleb. Pokud přejde většina ve Sněmovně reprezentantů do rukou republikánů, pak bude požadavek o vydání přiznání zřejmě zrušen.

Trumpovi právníci označili zdůvodnění sněmovního výboru pro vydání přiznání za záminku a pokrytectví, protože podle nich je pravým účelem získat informace, které Trumpa politicky poškodí.

Trump chce 15. listopadu vystoupit se zásadním prohlášením a spekuluje se, že by mohl ohlásit úmysl získat republikánskou nominaci pro prezidentské volby 2024.

reklama