Německý Spolkový sněm dnes začal vyšetřovat, jak se do jeho sídla dostali ve středu lidé, kteří obtěžovali poslance před hlasováním o novele zákona o potírání infekčních chorob. Podle některých informací se odpůrci předpisu, který má pomoci v boji proti koronaviru, dostali do Říšského sněmu díky nejsilnější opoziční straně Alternativa pro Německo (AfD). Informovala o tom agentura DPA.
Spolkový sněm ve středu hlasoval o novele zákona, která reaguje na pandemii covidu-19. Její součástí je i možnost nařídit dodržování odstupu, nošení roušek či uzavřít obchody. Nesouhlas s ní přišlo do centra Berlína vyjádřit nejméně 10.000 lidí, podle kterých předpis omezuje osobní práva a porušuje ústavu. Spolkový sněm i druhá parlamentní komora, Spolková rada, novelu ale navzdory protestům schválily.
Několik odpůrců novely se ale ve středu dostalo i do Říšského sněmu, jedné z budov, v nichž Spolkový sněm sídlí. Podle agentury DPA před klíčovým hlasováním obtěžovali několik poslanců.
Jedním z nich byl podle videa zveřejněného na twitteru i ministr hospodářství Peter Altmaier. Žena, která si jej natáčí na mobilní telefon, tvrdí, že politik "nemá svědomí". Altmaier se s ní pokouší diskutovat, následně ale odjíždí výtahem. Žena za ním volá, že je "nadutý, malý rádoby král". Urážkou jej častuje i autor zveřejněného videa.
Im #Reichstag beleidigen und bedrängen von der #AfD eingeschleuste #Querdenken-Aktivisten weiter Politiker.#b1811 pic.twitter.com/3osCWZySas
— Nicola Sacco (@SchwarzePalmen) November 18, 2020
Jak se protestující dostali do historické budovy, v níž je sněmovní sál, budou dnes na svém zasedání zjišťovat zástupci takzvané rady starších. V tomto koordinačním grémiu zasedají zástupci všech parlamentních stran.
Podle některých informací umožnili vstup odpůrců novely do budovy poslanci AfD, která se proti opatření německé vlády v boji proti koronaviru dlouhodobě vyhrazuje. Zástupci AfD odmítli, že by do parlamentu úmyslně vpašovali lidi, o kterých věděli, že budou poslance obtěžovat. Nevyloučili ale, že hosté některého z jejich poslanců mohli porušit parlamentní pravidla.
Agentura DPA připomněla, že německé zákony znají trestný čin nátlaku na prezidenta a ústavní činitele. Hrozí za něj od tří měsíců do pěti let vězení. Ve zvlášť závažných případech může odsouzený strávit až deset let za mřížemi.
Témata: Německo, koronavirus (coronavirus) COVID-19, Peter Altmaier, AfD
Související
15. ledna 2025 13:34
6. ledna 2025 12:56
3. ledna 2025 18:42
1. ledna 2025 11:58
31. prosince 2024 20:59
22. prosince 2024 22:09