Cíl 70procentní proočkovanosti už splnila řada bohatých států. Hrozí ale, že na africkém kontinentu, kde žije 1,3 miliardy lidí, se ho nepodaří dosáhnout ani do poloviny roku 2024.

Varování přichází v době, kdy se šíří nová varianta koronaviru omikron, která může být podle odborníků nakažlivější než dosud dominantní delta. Její nález oznámila ke konci minulého měsíce jako první Jihoafrická republika. Některé země kvůli omikronu urychlily podávání třetí posilující dávky vakcíny proti covidu-19, i když dvě dávky očkování dosud dostalo méně než osm procent africké populace.

Ve 20 z 54 afrických zemí je proti covidu plně naočkováno alespoň deset procent obyvatel. V deseti zemích jsou plně naočkovaná méně než dvě procenta obyvatel.

Šéfka africké sekce WHO Matshidiso Moetiová se ohradila proti obvinění, že některé africké země nechávají kvůli špatné infrastruktuře a nezájmu o vakcíny dávky očkování projít.

Africký kontinent obdržel přibližně 434 milionů dávek vakcíny. Ve 20 afrických zemích zatím muselo být kvůli expiraci znehodnoceno asi 910.000 dávek, což podle Moetiové představuje méně než třetinu jednoho procenta všech dávek, které Afrika dostala.