reklama

Podle něj teď není problém Afriky nedostatek vakcín, ale logistická kapacita a také nedůvěra obyvatel v očkovací látky. Pauza v dodávkách by měla trvat do třetího nebo čtvrtého čtvrtletí letošního roku.

Server Politico napsal, že jde o obrat v situaci, protože Afrika dosud poukazovala na to, že nemá dostatečné množství vakcín.

Nkengasong sdělil, že při přebytku hrozí, že se nestačí vakcíny využít do data spotřeby.

"Nepřejeme si v době pandemie plýtvat. Při očkování je vždy nějaký odpad, ale my ho chceme minimalizovat," řekl Seth Berkley z očkovací aliance Gavi, která zajišťuje provádění programu COVAX určeného chudým zemím.

COVAX v lednu oznámil, že má k distribuci připraveno 436 milionů očkovacích dávek. Chudé státy ale požádaly pro období do konce května jenom o 100 milionů. Agentura Reuters napsala, že vakcíny už byly distribuovány ve 14 fázích a tentokrát poprvé převyšuje nabídka poptávku.

Světová zdravotnická organizace (WHO), která spolu s Gavi zajišťuje program COVAX, oznámila, že zatímco bohaté země začínají otevírat své ekonomiky, pomalé očkování v chudých oblastech koronaviru umožní vytvořit další varianty.

V nigerijské metropoli Abuja se dnes koná summit, na němž se jedná o problémech s distribucí vakcín v Africe.

Podle agentury Reuters se počítalo s tím, že africké země po zkušenostech s ebolou, malárií a dalšími nemocemi budou schopné aplikovat velké množství vakcín. Průzkum, který zadal Dětský fond OSN (UNICEF), ale ukázal velké rozdíly ve schopnosti rychle očkovat. Prováděl se ve 44 ze 55 zemí Africké unie a prokázal, že ve 24 z nich není dostatek lednic na uchování vakcín. UNICEF oznámil, že do téměř 70 zemí bylo dodáno 800 mrazáků a 52.000 lednic. Tento problém se týká hlavně vakcín firem Pfizer a BioNTech, které je třeba uchovávat ve velmi nízkých teplotách.

Z průzkumu vyplývá, že COVAX neinvestoval dostatečně rychle do infrastruktury a vybavení v zemích, kam vakcíny dodává.