K činu se přihlásila ekologická skupina Letzte Generation (Poslední generace). Zda akce způsobila nějaké trvalé škody na obraze, muzeum zkoumá, informovala agentura AP.

"Pokud je zapotřebí obraz s rozlitou bramborovou kaší nebo rajčatovou polévkou, aby si společnost připomněla, že používání fosilních paliv nás všechny zabíjí, tak jí dejme bramborovou kaši na obraze," uvedla skupina na twitteru. Po činu dvojice diskutovala s přihlížejícími.

Na zveřejněných záběrech jsou vidět muž a žena, kteří na obraz vylévají bramborovou kaši a pak se přilepí ke zdi, na které je dílo pověšeno. Podobný způsob protestu zvolily ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu), které v polovině října v londýnské Národní galerii vychrstly rajčatovou polévku na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha.

Experti muzea teprve vyhodnocují, zda na obraze vznikly nějaké škody. Plátno ale bylo zřejmě chráněno sklem.

Obraz, který potřísnili aktivisté bramborovou kaší, patří do cyklu Les Meules (Kupky sena) od mistra francouzského impresionismu Claudea Moneta. Obraz ze stejného cyklu se v roce 2019 vydražil za v přepočtu 2,5 miliardy korun. Muzeum uvádí, že má rozsáhlou sbírku francouzského impresionismu, která čítá stovku děl od dvou desítek autorů.