Možnosti předčasného hlasování v prezidentských volbách už v USA využilo rekordních téměř 27 milionů lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů volebního projektu Floridské univerzity. Rekordní zájem o tento způsob hlasování hlásí státy jako Texas, Ohio nebo Georgia, všímá si zpravodajský server BBC. Oficiálním volebním dnem je úterý 3. listopadu.
Rekordy v účasti na korespondenčním nebo osobním předčasném hlasování hlásí volební komise z jednotlivých států USA. Jenom do pátečního rána odevzdalo svůj hlas 22 milionů Američanů, přičemž v roce 2016 to bylo ve stejnou dobu přibližně šest milionů, píše BBC.
Experti soudí, že nebývalý zájem o předčasné hlasování souvisí s koronavirovou pandemií, která přinutila voliče k hledání alternativ vůči hlasování o volebním dni, kdy se dá očekávat velké množství lidí ve volebních místnostech.
#earlyvote morning update 10/18At least 27.5 million people have voted in the 2020 general election https://t.co/s8K2xFDeSA pic.twitter.com/ilhHCvVhsc
— Michael McDonald (@ElectProject) October 18, 2020
Podle průzkumů se mnoho voličů obává pandemie, která už zabila více než 218.000 Američanů. Mezi voliči do 34 let věku uvedla čtvrtina, že má strach z covidu-19, zatímco ztráty zaměstnání nebo ekonomických škod se jich obává 20 procent, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters.
Republikánský prezident Donald Trump a jeho demokratický soupeř Joe Biden si předcházejí i tyto voliče v kampani, která bude v následujících dnech vrcholit řadou mítinků a také závěrečnou debatou příští čtvrtek.
Podle dosavadních údajů odevzdalo uspíšené hlasy více registrovaných demokratů než republikánů, a to více než dvakrát. Zvláště často takto hlasují ženy a Afroameričané z řad příznivců demokratů.
Někteří spěchali odevzdat svůj hlas motivováni nevraživostí vůči Trumpovi, jiné nabudily letní protesty proti rasové nespravedlnosti po zabití černocha Georgea Floyda ve státě Minnesota policií, soudí BBC. Tato raná výhoda ale neznamená, že demokraté už mohou slavit vítězství. Republikáni, podle nichž je korespondenční hlasování náchylné k podvodům, tvrdí, že republikánští voliči se ve velkém množství dostaví k urnám 3. listopadu.
Především mladí lidé, kteří mají historicky vlažný přístup k volbám, letos hlasují ve velkém množství. Jejich celkový počet by mohl být letos nejvyšší od roku 2008, kdy byl jako první černošský prezident USA zvolen Barack Obama.
Trump i Biden nyní objíždějí jednotlivé státy, které považují za klíčové pro své zvolení. Stávající šéf Bílého domu dnes zamíří do Nevady, kde už svůj hlas odevzdalo více než 100.000 oprávněných voličů. Do čtvrteční debaty na Floridě ještě navštíví Arizonu a Severní Karolínu, uvedl mluvčí jeho kampaně Tim Murtaugh.
Severní Karolínu, kde už hlasovalo na 1,2 milionu lidí, už dnes navštíví Biden, a jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová navštíví Floridu v pondělí, první den, kdy tu bude možné osobně odevzdat hlas v předčasném hlasování.
Témata: volby v USA, Donald Trump, Joe Biden, USA, prezident USA
Související
6. listopadu 2024 23:21
6. listopadu 2024 18:08
6. listopadu 2024 9:13
6. listopadu 2024 8:27
6. listopadu 2024 7:14