Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američanům se nadále nelíbí záměr Izraelců postupovat do Rafáhu

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

"Bez takového plánu (ochrany obyvatel) nemůžeme podpořit velkou vojenskou operaci proti Rafáhu, protože škody by šly nad rámec toho, co je přijatelné," prohlásil Blinken v rámci pátečního vystoupení v McCainově institutu v Arizoně.

Washington varoval Izrael před možnými důsledky, pokud dojde k zahájení ofenzivy bez plánu na ochranu civilistů, připomněla AP. Podle zdroje agentury sice izraelští činitelé informovali americkou stranu o jistém plánu evakuace lidí, ovšem postoj Američanů se nezměnil. 

Šéfka Světového potravinového programu OSN Cindy McCainová v upoutávce na nedělní pořad Meet the Press stanice NBC prohlásila, že na severu Gazy panuje "hladomor se vším všudy", který se navíc šíří i na jih. Izrael podle ní výrazně omezil dodávky potravin, což označila za "horor". 

Rafáh se nachází na hranici s Egyptem a je uzlem pro dodávky humanitární pomoci. Město je momentálně přeplněné lidmi, kdy mnozí z nich přežívají ve stanových táborech. 

Témata:  Antony Blinken Válka v Izraeli s Hamásem Izrael USA

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy