"Jednou za čas musíme bojovat s polární cyklónou, ale Santa v ní žije na severním pólu celoročně, takže je na takové počasí zvyklý," prohlásil Ben Wiseman, mluvčí Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD), které vánoční let sleduje na svých webových stránkách.

NORAD se sídlem v americkém státě Colorado, který běžně monitoruje protivzdušnou obranu nad Severním Amerikou, poskytuje aktuální informace o cestě fiktivní postavy už 67 let, píše agentura Reuters. Tradice sahá do roku 1955, kdy noviny v Colorado Springs chybně uvedly telefonní číslo obchodního domu, kam mohly volat děti a promluvit si Santa Clausem. Uvedené číslo je ale místo toho odkázalo právě na velitelství protivzdušné obrany.

Tamní chápavé osazenstvo telefonáty přijímalo a děti ujišťovalo, že Santa je ve vzduchu a dárky hodným chlapcům a dívkám doručuje ze svých saní se zapřaženými soby podle plánu.

Wiseman upozornil, že Santa nemá oficiální letový plán, takže armáda si není jistá, kdy přesně vzlétne ani jaká je jeho přesná trasa. Jeho polohu NORAD určuje s pomocí infračervených senzorů, které zachycují svítící červený nos vedoucího soba Rudolfa, dodal Wiseman.

Američtí a kanadští piloti Santa Clausovi nad Severní Amerikou poskytují zdvořilostní doprovod, uvedl také zřejmě s nadsázkou Wiseman. Symbol Vánoc nejenom v anglofonních zemích podle něj vždy zpomalí, aby jim zamával.

Webové stránky sledující doručování dárků nad celou zeměkoulí okolo 17:00 SEČ ukazovaly, že Santa Claus je nad Indonésií a dosud doručil zhruba 1,5 miliardy dárků. Podobné fiktivní sledování dnes zprovoznila i služba FlightRadar, podle které Santa Claus po rozdání dárků v Indii zamířil na západ.