Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká diplomacie má průšvih. Co se stalo v Rusku?

Ruská policie, ilustrační fotografie
Ruská policie, ilustrační fotografie
Foto: interpol.int

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to dnes agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala. Podle Moskvy ale o Severodvinsku nebyla řeč.

Američané byli podle moskevského rozhlasu vyvedeni z vlaku na trati mezi Severodvinskem a obcí Ňonoksa, u níž je střelnice ruského vojenského námořnictva. Podle oficiální zprávy tam 8. srpna došlo k explozi během "inženýrsko-technických prací" spojených s "izotopovými zdroji" pohonu raketových motorů na kapalné palivo. Podle západních expertů šlo o test nadzvukové střely s plochou dráhou letu.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Moskvě novinářům řekla, že američtí diplomaté byli na severu Ruska na oficiální cestě, o níž předem náležitým způsobem informovali ruské ministerstvo obrany. Podle agentury Interfax pracují všichni tři ve vojenské sekci ambasády.

Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že americké oznámení obdrželo. Hovořilo se v něm ale prý o Archangelsku, nikoli o Severodvinsku, kam cizinci nesmějí. "Zřejmě zabloudili. Pošleme americkému velvyslanectví mapu Ruské federace," uvedl mluvčí ministerstva.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celý Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni.

Témata:  Rusko diplomacie USA policie Rusko

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy