reklama

Američané byli podle moskevského rozhlasu vyvedeni z vlaku na trati mezi Severodvinskem a obcí Ňonoksa, u níž je střelnice ruského vojenského námořnictva. Podle oficiální zprávy tam 8. srpna došlo k explozi během "inženýrsko-technických prací" spojených s "izotopovými zdroji" pohonu raketových motorů na kapalné palivo. Podle západních expertů šlo o test nadzvukové střely s plochou dráhou letu.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Moskvě novinářům řekla, že američtí diplomaté byli na severu Ruska na oficiální cestě, o níž předem náležitým způsobem informovali ruské ministerstvo obrany. Podle agentury Interfax pracují všichni tři ve vojenské sekci ambasády.

Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že americké oznámení obdrželo. Hovořilo se v něm ale prý o Archangelsku, nikoli o Severodvinsku, kam cizinci nesmějí. "Zřejmě zabloudili. Pošleme americkému velvyslanectví mapu Ruské federace," uvedl mluvčí ministerstva.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celý Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni.

reklama