Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí senátoři se dohodli na minimálních opatřeních ohledně zbraní

Zbraně, ilustrační fotografie.
Zbraně, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Dvě desítky amerických senátorů, demokratů i republikánů, dnes oznámily, že se dohodly na ustanoveních ohledně lepší regulace používání střelných zbraní. Jde o minimální opatření po posledních krveprolitích, které otřásly Spojenými státy, uvedla agentura AFP.

Tato opatření, která vyžadují přijetí kvalifikovanou většinou v Senátu, zahrnují povzbuzení jednotlivých amerických států, aby odebírali zbraně lidem považovaným za nebezpečné, a také několik dalších opatření týkajících se duševního zdraví a bezpečnosti na školách, ale nezahrnují podstatná ustanovení reforem požadovaných demokraty a prezidentem Joem Bidenem.

Sám prezident Biden nicméně okamžitě uvítal "pokrok", který je sice nepostačující, ale i tak "důležitý". Věří, že předloha se stane nejvýznamnějším dokumentem o kontrole střelných zbraní, o kterém se bude v Kongresu hlasovat, a to za řadu desetiletí.

Návrh podle agentury Reuters například zahrnuje přísnější prověrky žadatelů o nákup zbraní, pokud jsou mladší 21 let, ale ne zvýšení věku pro nákup poloautomatických pušek na 21 let, anebo další omezení ohledně zbraní ve stylu vojenských útočných pušek, jak požadovali demokraté a Biden.

To, že deset republikánů signalizovalo svou podporu předběžné dohodě, podle agentury naznačuje, že opatření by mohlo postoupit k hlasování a překonat překážky ze strany ostatních republikánů, kteří jsou proti většině opatření na kontrolu zbraní.

Rozhovory, které vedly k rámcové dohodě, následovaly po sérii masových střeleb ve Spojených státech, včetně jedné ve škole v Uvalde v Texasu, kde střelec minulý měsíc zabil 19 malých dětí a dvě učitelky, a květnové střelbě v supermarketu v převážně černošské části Buffala, při které střelec zabil deset lidí.

Vůdce senátní většiny, demokrat Chuck Schumer, vydal prohlášení, v němž označil dohodu za "dobrý první krok“, který by mohl omezil schopnost potenciálních masových střelců rychle získat útočné pušky vylepšením procesu prověřování spolehlivosti v případě kupců zbraní mladších 21 let.

Schumer řekl, že chce návrh zákona rychle předložit Senátu k hlasování, jakmile bude vypracována předloha s legislativními detaily.

Spojené státy mají nejvyšší počet zabití střelnými zbraněmi mezi bohatými zeměmi světa. Ale mnozí Američané ctí právo na zbraně. Druhý dodatek ústavy chrání právo "držet a nosit zbraně".

"Náš plán zachraňuje životy a zároveň chrání ústavní práva Američanů, kteří dodržují zákony," uvedla v prohlášení skupina vedená demokratem Chrisem Murphym a republikánem Johnem Cornynem. "Těšíme se, že získáme širokou podporu obou stran a prosadíme svůj návrh zdravého rozumu do zákona," dodala skupina.

Dohoda byla oznámena den poté, co desetitisíce lidí ve Washingtonu a na stovkách dalších míst po celých Spojených státech požadovaly, aby zákonodárci schválili legislativu zaměřenou na omezení násilí se zbraněmi.

Demokrat Biden 2. června vyzval k zákazu prodeje útočných zbraní a velkokapacitních zásobníků, anebo - pokud by to nebylo možné - ke zvýšení minimálního věku pro nákup těchto zbraní z 18 na 21 let. Biden také naléhal na zrušení štítu, který chrání výrobce zbraní před žalobami za násilí spáchané uživateli jejich zbraně.

Vlivná Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA), která hájí právo na zbraně a je úzce spjatá s republikány, označila Bidenovy návrhy za porušení práv držitelů zbraní, kteří dodržují zákony.

Republikánská opozice je kritická vůči návrhům na kontrolu zbraní podporovaných demokraty a maří tyto návrhy celá desetiletí.

Senát je nyní rozdělený na 50 demokratů a 50 republikánů. Přijetí nových předpisů v této oblasti vyžaduje nejméně 60 hlasů, které by ale nyní mohly být k dispozici.

Témata:  USA zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.