Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eskalace konfliktu na Ukrajině povede ke zvýšení inflace v ČR

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Eskalace konfliktu na Ukrajině povede ke zvýšení inflace v ČR. Důvodem bude růst cen ropy a plynu, dále nárůst cen obilovin a potravin a odchod investorů více na západ. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu.

Zvýšení ceny ropy se projeví v peněženkách občanů nejen vyššími cenami pohonných hmot na benzinových stanicích, ale i zvýšením cen dalšího zboží, jehož producenti si zvýšené náklady promítnou do cen, a vyššími cenami za vytápění, řekl dnes ČTK analytik Portu Filip Louženský.

Téměř jistý je podle něj nárůst cen pšenice. Rusko s Ukrajinou jsou největšími světovými producenty (3. a 7. místo) pšenice a válka obou obilných velmocí vyžene cenu na světových trzích nahoru, což se následně promítne do cen v obchodech. Obě země vyvážejí pšenici i do Afriky a Asie a existují obavy, že by vysoké ceny mohly vyvolat další imigrační vlnu směrem do Evropy, dodal Louženský.

Lze podle něj očekávat rovněž přesun investorů na západ Evropy nebo do USA kvůli ochraně svých prostředků, a také přesun z rizikových aktiv (akcie) ke konzervativnějším (dluhopisy). To může působit na oslabení koruny a také na růst cen dluhopisů, jak tuzemských, tak globálních, který povede ke snížení jejich výnosů do splatnosti.

Kombinace těchto faktorů zapříčiní zvýšení inflace v ČR. "I když Česká národní banka předpokládá roční míru inflace na úrovni 8,5 procenta, konečná hodnota může být výrazně vyšší," upozornil Louženský. Podobně se podle něj vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Ukrajina je sýpkou Evropy, připomněl Louženský. Zatímco Rusko vyváží své obiloviny spíše do Afriky a Asie, Ukrajina své obiloviny exportuje primárně do Evropy. V případě eskalace konfliktu by mohly být narušeny dodavatelské řetězce a cena všech navázaných produktů (mouka, pečivo, atd.) by mohla prudce vyrůst. V reakci na ranní informace už také roste cena pšenice i kukuřice, uvedl analytik.

Rusko i Ukrajina jsou také vývozci průmyslových kovů, tedy železné rudy, hliníku či mědi. Rusko je jedním z největších producentů platiny na světě a největším producentem palladia. Cena všech drahých kovů již v reakci na ruskou invazi roste, nejvíce zdražuje palladium, které přidává skoro pět procent. Přerušení dodávek palladia, které se hojně používá v automobilovém průmyslu v katalyzátorech, by mohlo více zpomalit celý automobilový průmysl, upozornil Louženský.

Portu je on-line investiční platforma skupiny WOOD & Co., která je regulovaným obchodníkem ČNB na pražské burze.

Témata:  inflace CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 20:19

Fanoušci mohou jásat. Pavla Tomicová je zpátky

Herečka Pavla Tomicová se po těžkém období plném osobních trápení a psychických kolapsů vrací nejen na televizní obrazovky, ale i k vysněné roli, ve které se její postava dočká lásky. V seriálu Zoo: Nové začátky se znovu chopila role veterinářky Anežky Krásné a podle informací z natáčení je ve skvělé formě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.