Ve Francii je nakažená osoba bez příznaků nemoci covid-19 a byla izolována ve svém bydlišti. Přicestovala z Londýna 19. prosince. O dva dny později univerzitní nemocnice odhalila pozitivitu. Jde o první hlášený případ nakažení "variantou VOC 202012/01" viru způsobujícího covid-19 ve Francii, uvedlo ministerstvo. Zdravotnické úřady provádějí trasování kontaktů infikovaného.

Ve Španělsku se potvrdily čtyři případy britské mutace, všechny v okolí Madridu. Všichni čtyři nemocní jsou z jedné rodiny, jeden z nich ve čtvrtek přicestoval z Británie. Médiím to dnes sdělila místní vláda.

Japonsko již v pátek oznámilo pět případů výskytu britské varianty koronaviru, dnes další dva případy. Jedná se o muže, který 16. prosince přiletěl z Británie a mladou ženu, která v Británii nebyla, ale je příbuzná jiného pacienta. Všichni japonští pacienti jsou mladší 70 let, píše agentura Kyodo.

Dvě osoby nakažené britskou mutací dnes oznámily úřady v kanadském Ontariu. Jedná se o pár, který přitom v poslední době nikam necestoval a neví ani o tom, že by přišel do kontaktu s rizikovou osobu. V provincii začaly ode dneška platit přísnější restrikce kvůli zhoršující se epidemické situaci.

Novou variantu viru zaznamenalo rovněž Švédsko, kde se prokázala u cestovatele z Británie, který onemocněl krátce po příjezdu do města Sormland jižně od metropole Stockholmu. Nyní je podle úřadů v izolaci a zatím nejsou náznaky toho, že by se mutace v zemi dále šířila.

Odhalení nové mutace viru SARS-CoV-2 oznámil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock minulý týden. Podle něj se šíří především na jihu Anglie.

Desítky zemí světa včetně sousední Francie kvůli tomu omezily nebo zcela zrušily dopravní spojení s Británií. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19. Novou variantu viru odhalili už dříve například v Dánsku, Itálii, Belgii, Německu, Nizozemsku, Austrálii či Libanonu.