Spojené státy zakázaly Julianu Assangeovi vstup na své území bez uděleného povolení. V noci na středu to prohlásilo americké ministerstvo spravedlnosti.
"Assange má v souladu s dohodou o vině a trestu zákaz vstupu do Spojených států bez povolení," prohlásilo americké ministerstvo podle BBC.
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange uzavřel s americkou justicí dohodu, v jejímž rámci se přiznal ke spiknutí s cílem nezákonně získat a distribuovat tajné dokumenty. Americký soud mu za to vyměřil trest odnětí svobody ve stejném trvání, jako strávil ve vazbě v britském vězení.
Díky tomu se jeho trest považuje za odpykaný a Assange se po více než 13 letech opět dostal na svobodu.
Washington požadoval vydání Assange do USA kvůli údajnému spiknutí poté, co zveřejnil statisíce tajných dokumentů týkajících se válek v Afghánistánu a Iráku.
Assange se více než deset let bránil vydání do USA. Sedm let strávil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně a posledních pět let v přísně střeženém britském vězení Belmarsh.
Velké mediální organizace, zastánci svobody tisku a dokonce i australský parlament kritizovali stíhání Assange na základě amerického zákona o špionáži z roku 1917, který nebyl dříve použit v souvislosti se zveřejňováním tajných informací.
Portál WikiLeaks oznámil, že Julian Assange již opustil vězení v Británii a odletěl ze země. Toto oznámení přišlo krátce po zveřejnění informací o jeho dohodě s americkými úřady, která mu umožní návrat domů do Austrálie. Assange odcestoval z Británie z letiště Stansted ještě v pondělí odpoledne.
"Julian Assange je volný," uvedl portál WikiLeaks na platformě X.
Assange opustil vězení Belmarsh 24. června v ranních hodinách poté, co tam strávil celkem 1901 dní. Kauci mu udělil londýnský nejvyšší soud a odpoledne odletěl z letiště Stansted.
WikiLeaks také zveřejnil krátké video, na kterém je údajně Assange, jak jej převážejí na letiště a jak nastupuje do letadla.
Australský premiér Anthony Albanese uvedl, že případ Assangea se "natahoval" příliš dlouho a že jeho pokračující věznění by nepřineslo nic užitečného. Vláda Austrálie se rozhodla dále případ nekomentovat kvůli probíhajícímu soudnímu řízení.
Assangeova manželka Stella poděkovala všem, kteří je podporovali, a vyjádřila nesmírnou vděčnost za celosvětové tažení za jeho propuštění. Assangeova matka Christine také vyjádřila vděčnost za to, že jeho "utrpení" nyní konečně končí.
Letadlo s Assangeem na palubě se při cestě na Severní Mariány zastaví v thajském Bangkoku pro doplnění paliva a vody. Na základě dohody o přiznání viny by měl být odsouzen k pěti letům vězení, které si už odpykal, a mohl by se vrátit domů do Austrálie.
Témata: Julian Assange
Související
25. června 2024 8:36
2. prosince 2022 21:05
17. června 2022 13:17
20. dubna 2022 12:36
14. března 2022 19:03
24. ledna 2022 12:34