Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Assange se může ve sporu o vydání do USA obrátit na Britský nejvyšší soud

Julian Assange
Julian Assange
Foto: news.com

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange dnes uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange spolu se svými právníky bojuje proti vydání do USA, kde mu v případě odsouzení hrozí až 175 let vězení za zveřejnění tajných dokumentů o amerických vojenských misích v Afghánistánu a Iráku. O verdiktu informovaly agentury.

Soud ovšem nyní Assangeově žádosti vyhověl jen částečně. Nejvyšší soud bude muset sám rozhodnout, zda by měl jeho případ projednat, uvedla agentura Reuters.

Americká justice hodlá Assange soudit na základě obvinění ze špionáže. Podle amerických vyšetřovatelů Assange společně s bývalou armádní analytičkou Chelsea Manningovou ukradl a zveřejnil tajné dokumenty týkající se amerických vojenských misí v Afghánistánu a Iráku, a ohrozil tak životy informátorů pracujících pro Američany.

Jeho stoupenci Australana naopak považují za investigativního novináře, který veřejnosti přinesl informace o válečných zločinech. Padesátiletý Assange strávil už přes dva roky v londýnské věznici s nejvyšší ostrahou Belmarsh.

Londýnský soud původně začátkem ledna loňského roku rozhodl, že Assange do USA s ohledem na jeho duševní zdraví nevydá. USA však lékařské zprávy napadly a uspěly s odvoláním. Cestu k Assangeovu vydání do USA v prosinci otevřel britský odvolací soud.

Témata:  Julian Assange Velká Británie USA

Související

Aktuálně se děje

17. července 2025 17:31

17. července 2025 11:12

Jen samé otázky. Plekanec a Šafářová vzali dceru na turnaj a nestačí se divit

Děti slavných sportovců to obecně nemají jednoduché, protože je lidé srovnávají s rodiči. Nejspíš to čeká i dceru Lucie Šafářové a Tomáše Plekance, která pomalu začíná s tenisem. Rodiče sledují její první krůčky a nestačí se divit, co se na dětských turnajích děje.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Julija Svyrydenková

První změna premiéra od začátku války. Ukrajinu povede Julija Svyrydenková

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy.