Vrchní soud v Londýně v lednu rozhodl, že Assange se může odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Ten se dnes odmítl jeho případem zabývat, protože "nevznesl žádný sporný právní bod". O případném vydání tak rozhodne britské ministerstvo vnitra.

Rozhodnutí podle agentury AP v Británii zřejmě vyčerpalo Assangeovy právní možnosti, aby se vyhnul soudnímu procesu v USA. Padesátiletý Australan však stále může usilovat o to, aby se jeho případ dostal k Evropskému soudu pro lidská práva. Assange se také může pokusit napadnout případné rozhodnutí o jeho vydání, které vydá ministerstvo vnitra.

Americká justice hodlá Assange soudit na základě obvinění ze špionáže. Podle amerických vyšetřovatelů Assange společně s bývalou armádní analytičkou Chelsea Manningovou ukradl a zveřejnil tajné dokumenty týkající se amerických vojenských misí v Afghánistánu a v Iráku, a ohrozil tak životy informátorů pracujících pro Američany.

Jeho stoupenci Assange naopak považují za investigativního novináře, který veřejnosti přinesl informace o válečných zločinech. Assange už strávil přes dva roky v londýnské věznici s nejvyšší ostrahou Belmarsh.

Londýnský soud původně začátkem ledna loňského roku rozhodl, že Assange do USA s ohledem na jeho duševní zdraví nevydá. Spojené státy však lékařské zprávy napadly a uspěly s odvoláním. Cestu k Assangeovu vydání do USA loni v prosinci otevřel britský odvolací soud.