Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Astrofotografové zaznamenali unikátní setkání Jupiteru a Marsu

Během svého blízkého přiblížení Jupiter překonal Mars v jasnosti.
Během svého blízkého přiblížení Jupiter překonal Mars v jasnosti.
Foto: Josh Dury

Ve středu 14. srpna se noční obloha stala středem zájmu astrofotografů, když Jupiter a Mars vytvořily úchvatnou podívanou, při níž se zdály být tak blízko sebe, že připomínaly "dvojplanetu". Tato vzácná nebeská konjunkce se znovu odehraje až v roce 2033.

Specialisté na astrofotografii museli mít čas na zachycení tohoto vzácného planetárního setkání během několika hodin před svítáním, aby mohli zdokumentovat tento unikátní jev, informuje Space.com.

Tu noc dosáhl Jupiter magnitudy -2,2 a Mars +0,8 magnitudy. To znamená, že největší planeta sluneční soustavy překonala Rudou planetu v poměru jasnosti téměř 16:1. To však astrofotografům nebránilo v pořizování unikátních snímků.

„Na krátký okamžik jsem spatřil fantastický nebeský obraz," svěřil se fotograf Josh Dury.

Muži se podařilo vyfotografovat Jupiter a Mars z vrcholu Glastonbury Thor Hill ve Velké Británii.

Astrofyzik Gianluca Masi z projektu Virtual Telescope Project přenášel živě z italského Maciana setkání Jupiteru a Marsu, které na obloze vypadalo jako spojené. Masi pořídil detailní snímek, na kterém jsou obě planety vidět v souhvězdí Býka, a také složený snímek z devíti fotografií, na němž jsou patrné Jupiterovy měsíce Ganymed, Callisto, Io a Europa. 

Další astrofotograf Lorenzo Di Cola a bývalý astronaut Chris Hadfield sdíleli snímky tohoto planetárního „spojení" z různých lokalit, včetně Toronta. Astrofotograf Damian Peach zdokumentoval úkaz za ranního svítání a vyjádřil obdiv k zřetelnému barevnému kontrastu mezi planetami.

David Costello z Irska měl štěstí a viděl nejen přiblížení Jupiteru k Marsu, ale i polární záři.

Témata:  Jupiter Mars astronomie

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?