"Jsem znepokojena rostoucí kriminalizací humanitární pomoci v Řecku. Solidarita by neměla být trestána a soucit by nikdy neměl stát před soudem," uvedla Lawlorová. Podle ní přístup úřadů a vlády vytvořil atmosféru strachu a nejistoty mezi migranty, žadateli o azyl, aktivisty na ochranu lidských práv a dalšími lidmi, kteří migrantům pomáhají. Podle Lawlorové řecká vláda vnímá migraci především jako otázku bezpečnosti a prevence.

Lawlorová navštívila tento měsíc Řecko. V zemi jednala s úřady i se subjekty, které pomáhají migrantům. Během desetidenního pobytu navštívila také ostrovy v Egejském moři, kde vznikají nová centra pro migranty a kam během migrační krize v letech 2015 až 2016 mířil velký počet migrantů. Podle Lawlorové se řecká vláda snaží, aby se podmínky pro přijetí migrantů na ostrovech zlepšily. Vyzvala také k vytvoření nezávislého orgánu, který by podmínky utečenců v zemi monitoroval, uvedl deník Kathimerini.

Řecká vláda výroky o tom, že zastrašuje aktivisty za práva migrantů, odmítla. Ministerstvo pro migraci uvedlo, že "plně respektuje činnost organizací či jednotlivců na ochranu lidských práv v oblasti migrace a azylu".

Řecká vláda dlouhodobě odmítá mezinárodní kritiku, jež se týká například zahánění migrantů. Tvrdí, že jen chrání své hranice a že její přístup přispěl k poklesu migračních tlaků. Kritizuje také Turecko, že více nekontroluje své hranice, k čemuž se Ankara zavázala v dohodách s Evropskou unií. Tím podle Řecka umožňuje aktivity pašeráků. V uplynulých týdnech Atény také oznámily, že posílí dohled u hranic, protože se obávají "hybridních hrozeb".