Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Atény čím dál více přistupují k ochráncům migrantů jako ke zločincům, tvrdí OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Řecká vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise přistupuje k lidem, kteří pomáhají migrantům či hájí jejich práva, čím dál častěji jako ke zločincům. Uvedla to dnes zvláštní zpravodajka OSN Mary Lawlorová. Poukázala na případy, kdy úřady považují pomoc migrantům za trestný čin, například za pašeráctví, napsala agentura Reuters. Řecká vláda uvedla, že respektuje práci skupin či jednotlivců, kteří hájí lidská práva.

"Jsem znepokojena rostoucí kriminalizací humanitární pomoci v Řecku. Solidarita by neměla být trestána a soucit by nikdy neměl stát před soudem," uvedla Lawlorová. Podle ní přístup úřadů a vlády vytvořil atmosféru strachu a nejistoty mezi migranty, žadateli o azyl, aktivisty na ochranu lidských práv a dalšími lidmi, kteří migrantům pomáhají. Podle Lawlorové řecká vláda vnímá migraci především jako otázku bezpečnosti a prevence.

Lawlorová navštívila tento měsíc Řecko. V zemi jednala s úřady i se subjekty, které pomáhají migrantům. Během desetidenního pobytu navštívila také ostrovy v Egejském moři, kde vznikají nová centra pro migranty a kam během migrační krize v letech 2015 až 2016 mířil velký počet migrantů. Podle Lawlorové se řecká vláda snaží, aby se podmínky pro přijetí migrantů na ostrovech zlepšily. Vyzvala také k vytvoření nezávislého orgánu, který by podmínky utečenců v zemi monitoroval, uvedl deník Kathimerini.

Řecká vláda výroky o tom, že zastrašuje aktivisty za práva migrantů, odmítla. Ministerstvo pro migraci uvedlo, že "plně respektuje činnost organizací či jednotlivců na ochranu lidských práv v oblasti migrace a azylu".

Řecká vláda dlouhodobě odmítá mezinárodní kritiku, jež se týká například zahánění migrantů. Tvrdí, že jen chrání své hranice a že její přístup přispěl k poklesu migračních tlaků. Kritizuje také Turecko, že více nekontroluje své hranice, k čemuž se Ankara zavázala v dohodách s Evropskou unií. Tím podle Řecka umožňuje aktivity pašeráků. V uplynulých týdnech Atény také oznámily, že posílí dohled u hranic, protože se obávají "hybridních hrozeb".

Témata:  Řecko uprchlíci OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.