Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austin apeluje na státy, které mají systémy Patriot, aby je daly Ukrajině

raketový systém Patriot
raketový systém Patriot
Foto: U.S. ARMY

Americký ministr obrany Lloyd Austin v úterý na půdě vojenského výboru Kongresu informoval, že apeluje státy, které mají systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot, aby je poslaly Ukrajině. Uvedla to agentura AFP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ministrem obrany členských států NATO nedávno tlumočil potřebu své armády, která trpí nedostatkem munice i zbraní. K odražení ruských vzdušných útoků proto od spojenců žádá nejméně sedm dalších systémů Patriot nebo jiných moderních zařízení PVO, jakož i celkové zvýšení vojenské pomoci.

AFP v této souvislosti píše, že několik členských států Evropské unie disponuje těmito systémy. Patří mezi ně Španělsko, Řecko, Německo, Nizozemsko, Polsko a Švédsko.

Řecko nedávno uvedlo, že Kyjevu nemůže poslat systémy Patriot nebo S-300, protože mají podle tamního premiéra Kyriakose Mitsotakise zásadní význam pro obranu země. Polský premiér Donald Tusk zase řekl, že Varšava nemůže patrioty Kyjevu dodat, protože nemá vlastní rezervy.

"Za poslední dva týdny jsem mluvil s lídry několika zemí a vybízel je, aby poskytli více vojenských kapacit," dodal americký ministr.

Témata:  Lloyd Austin rakety Patriot

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy