Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austin apeluje na státy, které mají systémy Patriot, aby je daly Ukrajině

raketový systém Patriot
raketový systém Patriot
Foto: U.S. ARMY

Americký ministr obrany Lloyd Austin v úterý na půdě vojenského výboru Kongresu informoval, že apeluje státy, které mají systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot, aby je poslaly Ukrajině. Uvedla to agentura AFP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ministrem obrany členských států NATO nedávno tlumočil potřebu své armády, která trpí nedostatkem munice i zbraní. K odražení ruských vzdušných útoků proto od spojenců žádá nejméně sedm dalších systémů Patriot nebo jiných moderních zařízení PVO, jakož i celkové zvýšení vojenské pomoci.

AFP v této souvislosti píše, že několik členských států Evropské unie disponuje těmito systémy. Patří mezi ně Španělsko, Řecko, Německo, Nizozemsko, Polsko a Švédsko.

Řecko nedávno uvedlo, že Kyjevu nemůže poslat systémy Patriot nebo S-300, protože mají podle tamního premiéra Kyriakose Mitsotakise zásadní význam pro obranu země. Polský premiér Donald Tusk zase řekl, že Varšava nemůže patrioty Kyjevu dodat, protože nemá vlastní rezervy.

"Za poslední dva týdny jsem mluvil s lídry několika zemí a vybízel je, aby poskytli více vojenských kapacit," dodal americký ministr.

Témata:  Lloyd Austin rakety Patriot

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.