Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA oznámily další vojenskou pomoc Ukrajině za více než dvě miliardy dolarů

Lloyd Austin
Lloyd Austin
Foto: U. S. Central Command

Ukrajina není sama, v její podpoře nikdy nepolevíme. To slíbil americký ministr obrany Lloyd Austin v úterý, když oznamoval další balíček vojenské pomoci Ruskem napadené zemi. Půjde o materiál v hodnotě 2,3 miliardy dolarů, informovala AP. 

"Nenechte se mýlit, Ukrajina není sama a Spojené státy nikdy nepoleví v podpoře," prohlásil Austin na úvod střetnutí s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. "Spolu s přibližně 50 spojenci a partnery budeme pokračovat v poskytování klíčových kapacit, které Ukrajina potřebuje na potlačení a odvrácení ruské agrese," dodal šéf Pentagonu.

Nový balík americké vojenské pomocí má zahrnovat protitankové zbraně či munici pro systémy protivzdušné obrany. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli řekl, že Rusko během uplynulého týdne shodilo na Ukrajinu přes 800 klouzavých bomb. Zároveň požádal partnery, aby zmírnili omezení týkající se používání západních zbraní k zásahům vojenských cílů v Rusku. Kyjev žádá o prostředky na zničení ruských bombardérů. 

Austin hodlá s Umerovem diskutovat i o dalších potřebách ukrajinské armády, která už přes dva roky čelí ruské agresi. 

Témata:  Lloyd Austin válka na Ukrajině Armáda Ukrajina USA

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy